Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14911
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
szerokość – 39 cm
wysokość – 93 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 59 cm
Szerokość figury – 34 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane. Rzeźba nie była wzmiankowana w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce”, ani nie została zinwentaryzowana przez służby konserwatorskie.

Opis

Figura pełnoplastyczna, lekko obcięta z tyłu. Rzeźba ukazuje Chrystusa przybitego do krzyża trzema gwoździami, w silnym zwisie, o subtelnie zarysowanej esowato sylwetce. Jego twarz jest modelowana sumarycznie, a rysy zatarte nadmierną ilością farby, z zaznaczoną czarną brodą, włosami opadającymi na kark i prawe ramię oraz złoconą koroną cierniową. Ciało jest smukłe, delikatnie kształtowane, z lekko zaznaczonym mostkiem i żebrami, z miękko układającym się perizonium o ekspresyjnie zawiniętym i luźno wijącym się brzegu. Na górnej belce krzyża titulus z napisem: „IN/RI”.

Zarys problematyki artystycznej

Niepozornych rozmiarów krzyż jest dziełem interesującym z uwagi na manierystyczny sposób modelowania ciała Zbawiciela. Spod wtórnie nałożonej grubo farby zacierającej rzeczywisty modelunek postaci wyłania się dzieło doskonałe w proporcjach, w którym smukła i elegancka sylwetka pozostaje w wyraźnej opozycji do ekspresyjnego perizonium, bedącego zupełnie samodzielnym tematem artystycznym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Rzeźba wtórnie przemalowana farbą, zabrudzona, z odpryskami, krzyż nowy.

Streszczenie

Niewielkich rozmiarów krucyfiks powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Niepozornych rozmiarów rzeźba wyróżnia się wyrafinowanymi smukłymi proporcjami, delikatnie modelowaną sylwetką skonfrontowaną z ekspresyjnie opracowanym perizonium swobodnie unoszącym się na powietrzu.

Jak cytować?

Józef Skrabski , "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-71

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności