Kościół św. Marcina

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Siepraw
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Michała Archanioła
Kościół
Św. Marcina
Tagi
architektura sakralna kościół drewniany sztuka XVI wieku
Identyfikator
DZIELO/27058
Kategoria
kościół
Czas powstania
koniec XVI wieku, 1766, 1950-1951
Technika i materiał
drewno modrzewiowe, konstrukcja zrębowa, szalowanie; konstrukcja szkieletowa
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Drewniany kościół św. Marcina był najstarszą świątynią w parafii, o której wspomniał Jan Długosz w "Liber beneficiorum"(1470-1480). W aktach wizytacji z 1596 roku wspomniany był drewniany kościół parafialny św. Marcina, nad którym prawo patronatu mieli Stanisław i Aleksander Jordanowie z Zakliczyna. Wewnątrz znajdowały się: krucyfiks zawieszony na łuku tęczowym, trzy ołtarze (w tym główny murowany, konsekrowany oraz dwa drewniane), a także drewniane cyborium i chrzcielnica. Następne akta wizytacyjne z 1618 roku wymieniają ponadto dzwonnicę z trzema dzwonami oraz wieżyczkę na sygnaturkę na kościele. W świątyni znajdowała się już wówczas kamienna chrzcielnica.
Po wybudowaniu nowego, murowanego kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła (1620-1644) w Sieprawiu, dawna świątynia św. Marcina została filialną. W aktach wizytacji z 1644 roku wymieniono już tylko jeden dzwon (sygnaturkę). Omawiany kościół był jedynie wzmiankowany w kolejnych dokumentach powizytacyjnych z 1655, 1664 i 1730 roku. W pierwszych z nich wspomniano, że wszystkie paramenty i dzwony zostały przeniesione do nowej świątyni św. Michała Archanioła. W aktach wizytacji z 1747 roku opisano drewnianą kaplicę św. Marcina, pokrytą gontem, konsekrowaną, o drewnianej posadzce, zniszczonej w części nawy. Strop miała drewniany, w prezbiterium stary i prosty, w nawie nowy. Kościół posiadał 5 okien, 2 drzwi i przylegającą drewnianą zakrystię, całkowicie pustą. Wewnątrz znajdował się jeden ołtarz o kamiennej mensie, konsekrowany, o drewnianej, polichromowanej strukturze, w której polu głównym umieszczony był obraz św. Stanisława biskupa i męczennika, a w zwieńczeniu św. Marcina. Ponadto w świątyni znajdowała się ambona o prostej strukturze, niepolichromowana.
Kościółek został gruntownie przebudowywany 1766 roku. Najpewniej wówczas zdemontowano nawę i zakrystię, pozostawiając samo prezbiterium, do którego dobudowano kruchtę-przedsionek.
Świątynia była odnawiana w 1851 roku, w okresie probostwa ks. Jana Harbuta, kiedy prawo patronatu nad nią miał Stanisław Białobrzeski. Z czasem jednak kościółek popadł w ruinę, a wokół niego wyrosły dzikie drzewa i krzewy. Po II wojnie światowej, w latach 1950-1951, z inicjatywy proboszcza ks. Jana Przytockiego przeprowadzono gruntowny remont i rekonsekrację kościółka św. Marcina. Prace wykonała grupa sieprawskich cieśli: Jan Tylek, jego brat - Tomasz, syn - Stanisław oraz Zygmunt Tylek, Stanisław Pitala i Stanisław Król. W ołtarzu umieszczono nowy obraz patrona - św. Marcina (poświęcony w 1952 roku). Zamontowano instalację elektryczną. Kościółek odnawiany był ponownie w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Z dawnego wyposażenia kościółka w przestrzeni posadzki zachowały się kamienne płyty nagrobne: pierwsza z 1528 roku, druga Jakuba i Elżbiety Olszowskich z 1609 roku oraz trzecia - być może Mikołaja Kawęckiego z Kawęcin z XV wieku. Na suficie zawieszony jest żyrandol kryształowy z XIX wieku.

Opis

Kościół na podmurówce z kamienia łamanego, konstrukcji zrębowej, z belek o zróżnicowanych przekrojach, wiązanych w węgłach na jaskółczy ogon; orientowany, salowy; kruchta konstrukcji szkieletowej, szalowana deskami.
Kościół na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie. Od zachodu dostawiona kwadratowa kruchta-przedsionek.
Wnętrze nakryte stropem belkowym z deskową podsufitką. Ściany pokryte listwowymi boazeriami. Posadzka kamienna, a w niej umieszczone trzy płyty nagrobne, kamienne.
Dwa otwory okienne w ścianie południowej i północnej, w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, skrzynkowe, obwiedzione listwowymi opaskami, z kwaterowymi podziałami. Otwory wejściowe: w wejściu do przedsionka od zachodu drzwi dwuskrzydłowe, płycinowe w futrynie skrzynkowej; w przejściu do nawy drzwi deskowe-spągowe, dwuskrzydłowe, w odrzwiach belkowych.
Kościół nakryty dachem siodłowym, jednokalenicowym, dwuspadowym, krytym gontem; o więźbie krokwiowo-siodłowej. Od zachodu nad korpusem i przedsionkiem wydatne daszki okapowe, kryte gontem. Szczyty szalowane deskami w układzie pionowym na styk, z listwowaniem. Nad nawą, na kalenicy wieżyczka na sygnaturkę z wydatnym z hełmem baniastym z latarnią, pobita blachą.

Zarys problematyki artystycznej

W literaturze wskazywano, że kościół św. Marcina pochodzi z XVII lub z przełomu XVII i XVIII wieku. W źródłach z tego okresu nie pojawiają się informacje o nowym kościele św. Marcina, tylko o nowym murowanym św. Michała Archanioła. Wątpliwe jest aby w tym samym czasie budowane były dwie świątynie. Drewniany kościół św. Marcina najpewniej powstał zatem w XVI wieku i wzmiankowany był po raz pierwszy w wizytacji radziwiłłowskiej (1596). Świątynia św. Marcina z prezbiterium, nawą i zakrystią, o 5 oknach wymieniana była jeszcze w wizytacji z 1747 roku. Dopiero w 1766 roku, jak wskazuje dokument, dokonano przebudowy i rozbiórki dawnych pomieszczeń świątyni (nawy, zakrystii), pozostawiając jedynie prezbiterium z dobudowaną do niego kruchtą.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Restauracja świątyni w latach 1851, 1950-1951.

Literatura

Roman Marcinek, Kościół pomocniczy pw. św. Marcina. Siepraw, 2016 [w:] zabytek.pl: https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-261937 [dostęp: 5 luty 2024]

Streszczenie

Kościół św. Marcina wymieniany był w źródłach po raz pierwszy w wizytacji radziwiłłowskiej (1596). Mógł zatem powstać końcem XVI wieku. Po wybudowaniu nowego, murowanego kościoła św. Michała Archanioła (1620-1644), przeniesiono doń elementy wyposażenia i paramenty z omawianego kościoła. Świątynia św. Marcina z prezbiterium, nawą i zakrystią, o 5 oknach wymieniana była jeszcze w wizytacji z 1747 roku. w 1766 roku, jak wskazuje odnaleziony dokument, dokonano przebudowy i rozbiórki dawnych pomieszczeń świątyni (nawy, zakrystii), pozostawiając jedynie prezbiterium z dobudowaną do niego kruchtą. Świątynia była odnawiana w 1851 roku, w okresie probostwa ks. Jana Harbuta oraz w latach 1950-1951, kiedy to z inicjatywy proboszcza ks. Jana Przytockiego przeprowadzono gruntowny remont i rekonsekrację kościółka św. Marcina.

Bibliografia

Brykowski Ryszard, Kornecki Marian, "Drewniane kościoły w Małopolsce Południowej", Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Pitala Adam, Batko Franciszek, "Siepraw. Parafia i jej kościoły. Gmina", Kraków 1994

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatuum Tarnoviensis, Dobcicensis, Woynicensis, Opatowiensis, Lypnicensis et Wielicensis ad Archidiaconatum Cracoviensis pertinentium per venerabilem Christophorum Cazimirski Praepositum Tarnoviensis mandato Illustrissimi Principis et Domini Domini Georgini Divina Miseratione S. R. Ecclessia Tituli S. Sixti Card. Praesbyteri Rzadziwł nuncupati Episcopatus Cracoviensis et Ducatus Severiensis administratoris perpetui in Olica et Neswiesz Ducis et ex commissione admodum Rndi. Dni. D. Stanislai Crasinski Archidiaconi in spiritualibus vicarii et generalis officialis Cracoviensis etc. etc.

Autor: Krzysztof Kazimirski

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Compendium actorum visitationis exterioris ecclesiarum existentium in et sub decanatu Pilsnensi, Mielecensi, Ropczicensi, Biecensi, Jaslensi et Żmigrodensi, ad archidiaconatum Sandecensem pertinentium, per R. D. Christophorum Kazimirski, praepositum Tarnoviensem mandato Illustrissimi et Reverendissimi Domini Georgii S. R. E. Cardinalis praesbiteri Radziwiłł nuncupati, episcopatus Cracoviensis administratoris perpetui, in Olyka et Nieswierz ducis a. D. 1595 factae
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Visitatio externa decanatus Dobcicensis, Lipnicensis, Voynicensis, Skalensis et Opatovicensis per R. D. Joannem Foxium, archidiaconum Cracoviensem a. D. 1618 peracta
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Liber visitationum decanatus Dobczycensis a perillri ac reverendissimo Domino Nicolao Oborski Dei et Apostolice Sedis Gratia Episcopo Laodicensis Suffraganeo, Archidiacono, Vicario in Spiritualibus et Officiali Generali Cracoviensi
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis per me Alexandrum Mathiam Rudzki Commissarium ad hoc nunus in dusbus decanatibus Lipnicensis et Voynicensis

Autor: Aleksander Maciej Rudzki

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Visitatio archidiaconatus Cracoviensis (Decanatus: Skalensis - 1727; Vitoviensis - 1727; Prossoviensis - 1728; Novi Montis - 1728; Scawinensis - 1729; Xsiążnensis - 1731; Woynicensis - 1731; Zatoriensis - 1729; Lipnicensis - 1730; Dobczycensis - 1730; Andreoviensis - 1731; Żyvecensis - 1732; Oswiemensis - 1732; Wielicensis - 1741; postea sequntur inventaria ecclesiarum decanatus Dobczycensis, Woynicensis, Andreoviensis) per R.D. Michaelem de Magna Kunice Kunicki, episcopum Arsiacensem, suffraganeum et archidiaconum Cracoviensem annis 1727 - 1741 peracta

Autor: Michał Kunicki

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Acta visitationis decanatuum Dobczycensis et Lipnicensis ex delegatione Cel. Principis R.D. Andrea Stanislai Kostka comitis in Załuskie Załuski, episcopi Cracoviensis ducis Severiae, per Clementem Stanislaum Kostka Herka, Phil. Doctorem et Professorem, Collegam minorem, Ecclesiae Collegiatae Boboviensis custodem, parochiae Droginensis curatum a.D. 1747 die vero 3 mensis Decembris inchoata et 1748 die 22 mensis Martii expeditae

Autor: Andrzej Stanisław Kostka Załuski

WUOZ, Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, nr 9476: Kościół pomocnicy pw. Marcina. Siepraw, opr. Marek H. Grabski, 1999.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Kościół św. Marcina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kosciol-sw-marcina-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności