Kapliczka wolnostojąca na wysokim, dwustrefowym cokole. Dolna część szersza, dzielona żłobieniem, z napisem w górnej części „FUNDAROR / SZYMON KOSCIELNY / 1888 r(ok)”. Powyżej węższa, prostopadłościenna część z wyrytą na froncie na kamiennej, wprawionej tablicy inskrypcją „ŚWIĘTA BOŻA RODZICIELKO / MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Na prawej ściance bocznej płaskorzeźba z półpostacią św. Szymona Apostoła. Święty zwrócony lekko w prawo, z głową skierowaną w trzech czwartych w tę samą stronę. Ma pociągłą twarz z głęboko osadzonymi oczami, wąskim nosem, niewielkimi ustami przesłoniętymi częściowo wąsami. Twarz okalają zwinięte w pukle włosy i dzieląca się na dwie części broda. Święty lewą ręką przytrzymuje książkę, prawą piłę. Jest ubrany w tunikę z długimi rękawami. Po przeciwnej stronie cokołu podobizna św. Wojciecha ukazanego w podobny sposób. Święty jest ubrany w strój biskupa – komżę, kapę, paliusz i infułę. W prawej ręce trzyma krzyż patriarszy oraz wiosło, lewą przytrzymuje zamkniętą księgę. Na postumencie ustawiono figurę Marii z Dzieciątkiem w niszy zwieńczonej przyczółkiem wspartym na dwóch kolumnach wychodzących przed jej lico. Maria została przedstawiona całopostaciowo, frontalnie, podtrzymując obiema rękami Dzieciątko, które rozpościera ramiona. Maria ma delikatną, owalną twarz o półprzymkniętych oczach, wąskim nosie i cofniętej brodzie. Długie włosy spływają jej na plecy i ramiona. Jest ubrana w długą suknię i płaszcz z ornamentalna bordiurą. Na głowie ma otwartą koronę. Dzieciątko jest ubrane w tunikę do kolan, ma owalną twarz z głęboko osadzonymi oczami i małym nosem i ustami; włosy opadają puklami na czoło. Niszę wypełnia muszla palmetowa, na gzymsie belkowania rzeźbiona wstęga przepleciona przez uchwyt, gzyms dekorowany kostkowaniem. Półokrągły tympanon wypełniają trzy płyciny – środkowa okrągła, boczne trójkątne o wklęsło-wypukłych krawędziach, powyżej kostkowanie. Na tympanonie, na cokole krucyfiks z wypukle rzeźbioną postacią Chrystusa i titulusem z napisem „INRI”.
Dobry.
Kapliczka wolnostojąca na wysokim cokole z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkim została ufundowana w 1888 roku przez Szymona Kościelnego.
Agata Felczyńska , "Kapliczka z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kapliczka-z-figura-matki-boskiej-z-dzieciatkiem