Epitafium Anny i Mikołaja Ożarowskich

na zewnątrz kościoła
płyta nagrobna
początek XVII wieku
marmur chęciński, techniki kamieniarskie, techniki rzeźbiarskie
szerokość – 57,5 cm
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Płyta w kształcie leżącego prostokąta, ujęta od dołu szerokim cokołem, od góry belkowaniem. W polu, w lewym narożu kompozycji ukazane są perspektywicznie, widoczne z prawego profilu dwie klęczące postacie: niezamężna kobieta w długiej przepasanej na biodrach sukni z kryzą wokół szyi i toczenicą na głowie oraz chłopiec. Obie postacie z rękami złożonymi do modlitwy. Po prawej stronie kompozycji znajduje się Chrystus w otoczeniu dwunastu apostołów. Apostołowie ukazani są całopostaciowo, w różnych pozach, ubrani są w długie szaty. W lewym górnym narożu epitafium znajduje się owalny i pusty medalion. Na belkowaniu inskrypcja: „SINITE PARVULOS VENIRE AD ME”, natomiast na cokole: „INFANTULI OZAROWSCI DE WIRSBNO DELITIAE MOEROR PARENTUM ANNA A(NNO) D(OMINI) 1600 DIE 10 MEN(SIS) (OCTO)BRIS VIXIT DIES 30 NI/COLAUS AUTEM A(NNO) D(OMINI). 1607 DIE 9 MEN(SIS) (DECEM)BRIS VIXIT DIES 36 HIC SEPULTI”.

Siedemnastowieczne epitafium upamiętnia dwójkę dzieci zmarłych w okresie niemowlęcym: Annę (ur. 1600 r.) oraz Mikołaja (ur. 1607 r.) Ożarowskich z Wierzbna. Przedstawienie Chrystusa z apostołami oraz inskrypcją umieszczoną w górnej części epitafium „SINITE PARVULOS VENIRE AD ME” – "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" nawiązuje do sceny opisanej w Ewangelii św. Marka: "Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże." (Mk 10, 13-14). Epitafium Ożarowskich reprezentuje typ nagrobka z adorantami. Postacie klęczące na płytach epitafijnych pojawiły się dopiero na początku XVI wieku. W XVI wieku charakterystyczne było przedstawienie zminiaturyzowanej postaci zmarłego wraz z rodziną przed Chrystusem Ukrzyżowanym, a w XVII wieku postacie te zaczęły być wyobrażane jako pełnoplastyczne rzeźby o naturalnej wielkości.

Epitafium Anny i Mikołaja Ożarowskich, zmarłych na początku XVII wieku. Na płycie ukazano ich przed Chrystusem z apostołami w postawie klęczącej.

Tatarkiewicz Władysław, "Nagrobki z figurami klęczącymi" , [w:] "Studia renesansowe, t. 1" , red.Walicki Michał , Wrocław 1956 , s. 274-328
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016