Święty zakonnik

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
arkada wejścia do południowej kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/12090
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura świętego zakonnika została wykonana w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni.

Opis

Figura ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową przechyloną na prawe ramię, obie ręce wyciąga do przodu, prawą podtrzymuje otwartą księgę. Twarz ma pociągłą, o wąskich oczach i nosie oraz otwartych ustach, okoloną gęstą brodą oraz włosami sięgającymi ramion, na głowie ma łysinę. Ubrany jest w niebieską suknię, przepasaną w talii, ze złoconym szkaplerzem oraz brązowy płaszcz o złoconej podszewce, zarzucony na ramiona, zapięty pod szyją i zawinięty z przodu postaci. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Brak atrybutu nie pozwala na identyfikację świętego. Postać została określona jako zakonnik, gdyż ubrana jest w habit ze szkaplerzem i płaszcz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i ubytki polichromii, odpryski, spękania, silne zabrudzenia.

Streszczenie

Figura świętego zakonnika została wykonana w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni. Brak atrybutu nie pozwala na identyfikację świętego. Postać została określona jako zakonnik, gdyż ubrana jest w habit ze szkaplerzem i płaszcz.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Święty zakonnik", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swiety-zakonnik-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności