Święty zakonnik

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
arkada wejścia do południowej kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/12089
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura świętego zakonnika została wykonana w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni.

Opis

Figura ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową przechyloną na lewe ramię, o delikatnie esowato wygiętej sylwetce. Obie ręce ma wyciągnięte przed siebie, lewą podtrzymuje otwartą księgę, w prawej trzyma laskę zakończoną kulą. Twarz ma pociągłą, o wąskich oczach i nosie oraz rozchylonych ustach, okoloną długą, szarą brodą rozwianą w bok oraz krótkimi, siwymi włosami. Ubrany jest w brązową tunikę przepasaną w talii, ze złoconym szkaplerzem oraz zielony płaszcz ze złoconą podszewką, zarzucony na ramiona i zapięty pod szyją. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Brak atrybutu nie pozwala na identyfikację świętego. Postać została określona jako zakonnik, gdyż ubrana jest w habit ze szkaplerzem i płaszcz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i odpryski polichromii, uszkodzenia mechaniczne podstawy, silne zabrudzenia.

Streszczenie

Figura świętego zakonnika została wykonana w XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni. Brak atrybutu nie pozwala na identyfikację świętego. Postać została określona jako zakonnik, gdyż ubrana jest w habit ze szkaplerzem i płaszcz.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Święty zakonnik", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swiety-zakonnik

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności