Obraz został zamówiony około 1882 roku przez proboszcza Zygmunta Goliana, który chciał upamiętnić swojego patrona.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta w szerokiej, profilowanej, złoconej ramie. W centrum całopostaciowe przedstawieniem św. Zygmunta stojącego w kontrapoście. Święty unosi głowę, w lewej ręce trzyma palmę męczeństwa, a prawą wyciąga przed siebie. Ma trójkątną twarz, szeroko otwarte oczy, wąski nos i usta. Twarz okala mu ciemnobrązowy zarost, sięgające szyi włosy ma zaczesane do tyłu. Na głowie ma otwartą, kameryzowaną koronę, a wokół głowy świetlisty nimb. Jest ubrany w zbroję, na którą ma narzuconą czerwoną tunikę w szerokimi rękawami sięgającymi łokci, na to ma założony obszerny, sięgający ziemi gronostajowy płaszcz spięty na piersi fibulą. Tunikę ma przewiązaną niebieskim pasem, na szyi łańcuch, przy boku miecz. Tło jest ciemne, wyłaniają się z niego fragmenty architektury. Z prawej strony widać kolumnę, z lewej część dekorowanej studni z umieszczonym powyżej kołowrotkiem. W lewym dolnym rogu sygnatura artysty „Jabłoński 1882” (?).
Święty Zygmunt żył na przełomie V i VI wieku, był synem króla Burgundii, wstąpił na tron w 516 roku. Skazał na śmierć własnego syna z pierwszego małżeństwa, po czym, po przyjęciu wiary chrześcijańskiej, poddał się pokucie w galijskim klasztorze, który odrestaurował i uposażył. Zginął w 524 roku śmiercią męczeńską, utopiony w studni. Został przedstawiony jako dojrzały mężczyzna w stroju królewskim. Autor dzieła - Izydor Jabłoński (wł. Pawłowicz) urodził w Krakowie w 1835 roku, uczył się w miejscowej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz Rzymie. Przygotowywał projekty polichromii, tworzył dzieła o tematyce religijnej oraz portrety. W jego obrazach widać wpływ twórczości Jana Matejki, którego był przyjacielem.
Dobry, po renowacji przeprowadzonej w 2004 roku.
Obraz przedstawiający św. Zygmunta został zamówiony około 1882 roku przez proboszcza Zygmunta Goliana, który chciał upamiętnić swojego patrona.
Agata Felczyńska, "Św. Zygmunt", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-zygmunt-1