Św. Wawrzyniec

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
górna kondygnacja ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/01996
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Wawrzyńca powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Zapewne była odnawiana razem z całą nastawą w latach 1926 i 1944.

Opis

Figura ścięta z tyłu i drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z wysuniętą lewą nogą. Ręce ma uniesione i rozłożone na boki, w lewej trzyma srebrzony ruszt, w prawej srebrzony liść palmy. Twarz ma okrągłą, o wąskich oczach, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ubrany jest w srebrzoną albę i złoconą dalmatykę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana schwytano papieża i jego diakonów, w tym Wawrzyńca. Święty był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne przetarcia polichromii, złoceń i srebrzeń, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Wawrzyńca powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wawrzyniec", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wawrzyniec-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności