Obraz w kształcie stojącego owalu przedstawia całopostaciowy wizerunek św. Szczepana stojącego w kontrapoście i zwróconego w trzech czwartych w lewo. Przechyloną głowę charakteryzuje owalna twarz o młodzieńczych, pozbawionych zarostu rysach oraz długie, falowane, opadające na plecy włosy. Święty ubrany jest w albę i czerwoną dalmatykę ze złoconymi obszyciami i pretekstą w formie krzyża. Lewą rękę wspiera na piersiach, w prawej wysuniętej w bok trzyma gałązkę palmową. Głowę świętego okala świetlisty nimb, u jego stóp, po prawej stronie leżą trzy kamienie. Święty Szczepan ukazany jest na tle górzystego pejzażu o obniżonej linii horyzontu, z elementami architektury po prawej stronie kompozycji, gdzie wyróżnia się strzelista wieża kościoła. Znaczną część tła zajmuje partia pokrytego obłokami nieba. W dolnej części obrazu znajduje się napis „S(anctus) Stephanus M(artyr)”.
Obraz ujęty jest rzeźbioną, ażurową ramą z motywem rocaille’u, parą wolut po bokach u dołu oraz motywem kartusza w zwieńczeniu. Całość osadzona jest wtórnie na sarkofagowym ołtarzu w formie niewielkiej konsoli.
Obraz przedstawia żyjącego w I wieku św. Szczepana diakona i męczennika pochodzenia żydowskiego. Jego postać jest wspomniana w tekście Dziejów Apostolskich (Dz 6, 1-6), jako jednego z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów. Za postawę niezgodną z prawem mojżeszowym został postawiony przed Sanhedryn, starszyznę żydowską i skazany na śmierć przez ukamienowanie, czego dokonano poza murami Jerozolimy. Zginął około 36 roku. Świadkiem jego śmierci był Szaweł, późniejszy apostoł Paweł z Tarsu. Święty Szczepan przedstawiany jest w dalmatyce diakońskiej, z kamieniami i gałązką palmową, jako symbolami męczeństwa. Jest patronem kamieniarzy, tkaczy i kucharzy. Święty Szczepan zazwyczaj jest ukazywany wraz z innym diakonem i męczennikiem wczesnochrześcijańskim, św. Wawrzyńcem.
Pierwotnie obraz najprawdopodobniej stanowił zwieńczenie ołtarza.
Stan zachowania jest dobry.
Znajdująca się w prezbiterium kościoła Reformatów para niewielkich ołtarzyków zawiera wizerunki świętych diakonów i męczenników wczesnochrześcijańskich. Jednym z nich jest, powstałe w drugiej połowie XVIII wieku, przedstawienie św. Szczepana.
Paulina Chełmecka, "Św. Szczepan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szczepan-8