W 1894 roku zapisano w księdze wydatków na budowę kościoła kwotę wydaną na „podróż do Kent (Kęt) po szkło i rzeźby”. Autor inwentarza parafii w Stryszawie z 1928 roku opisał znajdującą się w tym ołtarzu figurę Serca Pana Jezusa jako polichromowaną, a boczne figury św. Stanisława i św. Wojciecha jako „niekolorowe”. W inwentarzu z 1995 roku określono je już jako polichromowane. Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.
Rzeźba pełna na cokole przedstawiająca św. Stanisława stojącego frontalnie. Święty ma głowę zwróconą nieznacznie w prawo, wzrok skierowany przed siebie, nos prosty, usta wąskie; na głowie ma infułę. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, lewą podtrzymuje złocony pastorał. Święty jest ubrany w brązową albę, białą komżę ze złoconą koronką u dołu, jasnobrązową stułę, ze złoconymi brzegami, złoty krzyż biskupi i jasnobrązowy płaszcz z zielonym podszyciem, spięty fibulą na piersi. Spod szat widoczne brązowe buty.
Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.
Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie, po latach studiów został biskupem krakowskim, był również gorliwym duszpasterzem. Stanisław oskarżony przez króla Bolesława Szczodrego o bezprawne przywłaszczenie wsi należących do Piotrowina, aby dowieść swojej niewinności przywrócił życie zmarłemu, byłemu właścicielowi. Ożywiony Piotrowin osobiście zaświadczył, że majątek został nabyty legalnie, a wszyscy, którzy zeznawali inaczej zasługują na karę. Stanisław dowiódł prawdy, jednak z powodu konfliktu z Bolesławem został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce.
W stryszawskim ołtarzu święty został ukazany w uproszczony sposób – błogosławiąc i z pastorałem w ręce.
Figura jest przykładem dziewiętnastowiecznej rzeźby, dbającej o realistyczne oddanie układu rąk oraz rysów twarzy. Ma poprawnie odwzorowane proporcje oraz fałdy szat. Cechuje ją dobra jakość artystyczna.
Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.
Figura św.Stanisława powstała pod koniec XIX wieku wraz z ołtarzem wykonanym przez Stanisława Jarząbka z Kęt. Jest przykładem dziewiętnastowiecznej rzeźby, dbającej o realizm przedstawienia i cechuje ją dobra jakość artystyczna.
Agata Felczyńska, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-23