Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Andrychów
Miejscowość
Rzyki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Jakuba Apostoła
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/24205
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Technika i materiał
drewno, cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone, srebrzenie, laserunek
Wymiary podstawowe
wysokość – 154,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Drążona z tyłu, całopostaciowa figura przedstawia św. Pawła stojącego na niewysokiej podstawie, zwróconego na wprost. Skierowaną w trzech czwartych w prawo głowę charakteryzuje pociągła twarz o wyrazistych, sumarycznie opracowanych rysach z długim spiczastym nosem, wystającymi kośćmi policzkowymi oraz długim zarostem. Lekko skręcone, zebrane do tyłu włosy sięgają ramion. Święty ubrany jest w ciemnozieloną suknię ze złoconymi paskiem i kołnierzem oraz złocony płaszcz narzucony na prawe ramię i podwinięty pod pasek. W prawej ręce trzyma złocono-srebrzony miecz skierowany ostrzem w dół, lewą przyciska do piersi zamkniętą księgę w brązowej oprawie.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Paweł (Szaweł) urodził się około 5-10 roku w Tarsie na terenie Cylicji. Nim doświadczył nawrócenia był gorliwym faryzeuszem prześladującym chrześcijan. Około 35 lub 36 roku podczas podróży do Damaszku Szawłowi objawił się Jezus, po tym wydarzeniu przyjął chrzest. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył wiele podróży misyjnych m.in. na tereny Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Podczas pobytu w Rzymie został aresztowany w 64 roku w trakcie prześladowań chrześcijan przez cesarza Nerona. Zginął tam śmiercią męczeńską około 64-67 roku. Głównym atrybutem św. Pawła jest miecz, jako symbol męczeństwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Usytuowana w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Rzykach figura św. Pawła apostoła powstała najprawdopodobniej w XVIII wieku. Cechy stylowe opracowania rzeźbiarskiego pozwalają wysunąć przypuszczenie, że została wykonana w prowincjonalnym zakładzie snycerskim.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-55

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności