Epitafium Artura Drapelli

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Andrychów
Miejscowość
Rzyki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Jakuba Apostoła
Miejsce przechowywania
filar międzynawowy południowy w pierwszym przęśle od prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/24049
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1892 roku
Fundator
Teodor Drapella (?)
Technika i materiał
marmur dębnicki / granit; rycie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 81 cm
wysokość – 49 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium powstało po 1892 roku.

Opis

Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie leżącego prostokąta, przymocowanej w narożach czterema śrubami o zakończeniach w formie rozetek. W górnej partii, na złoconym, prostokątnym tle jest napis „ARTUR DRAPELLA”, natomiast poniżej: „*d(nia) 4. Grudnia r(oku) 1871, / +d(nia) 16. Lutego r[oku] 1892 / Drogi synu! / spij w spokoju.”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium Artura Drapelli najprawdopodobniej jest poświęcone pamięci syna Teodora Drapelli urodzonego 8 listopada 1842 w Suchej Beskidzkiej. Teodor był powstańcem styczniowym oraz nadleśniczym w dobrach zatorskich należących do hrabiego Maurycego Potockiego, właściciela Rzyk. Był jednym z fundatorów wykonanych w 1885 roku polichromii kościoła oraz złocenia ołtarza głównego. W kalendarium parafialnym, pod datą 18 stycznia 1890 jest zapis, że tego dnia „zastrzelił w tutejszych lasach niedźwiedzia”. Teodor Drapella zmarł w 1903 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania jest dobry.

Literatura

http://parafiarzyki.pl/historia/historia-wioski-rzyki/

Streszczenie

Znajdujące się w kościele parafialnym w Rzykach epitafium Artura Drapelli powstało po 1892 roku najprawodpodobniej z inicjatywy ojca zmarłego, Teodora Drapelli, nadleśniczego dóbr zatorskich.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium Artura Drapelli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-artura-drapelli

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności