Epitafium powstało po 1892 roku.
Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie leżącego prostokąta, przymocowanej w narożach czterema śrubami o zakończeniach w formie rozetek. W górnej partii, na złoconym, prostokątnym tle jest napis „ARTUR DRAPELLA”, natomiast poniżej: „*d(nia) 4. Grudnia r(oku) 1871, / +d(nia) 16. Lutego r[oku] 1892 / Drogi synu! / spij w spokoju.”.
Epitafium Artura Drapelli najprawdopodobniej jest poświęcone pamięci syna Teodora Drapelli urodzonego 8 listopada 1842 w Suchej Beskidzkiej. Teodor był powstańcem styczniowym oraz nadleśniczym w dobrach zatorskich należących do hrabiego Maurycego Potockiego, właściciela Rzyk. Był jednym z fundatorów wykonanych w 1885 roku polichromii kościoła oraz złocenia ołtarza głównego. W kalendarium parafialnym, pod datą 18 stycznia 1890 jest zapis, że tego dnia „zastrzelił w tutejszych lasach niedźwiedzia”. Teodor Drapella zmarł w 1903 roku.
Stan zachowania jest dobry.
http://parafiarzyki.pl/historia/historia-wioski-rzyki/
Znajdujące się w kościele parafialnym w Rzykach epitafium Artura Drapelli powstało po 1892 roku najprawodpodobniej z inicjatywy ojca zmarłego, Teodora Drapelli, nadleśniczego dóbr zatorskich.
Paulina Chełmecka, "Epitafium Artura Drapelli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-artura-drapelli