Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
św. Paweł
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/13654
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII/XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 84 cm
wysokość – 126 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamknięty łukiem nadwieszonym z uskokami, obniżonym z przedstawieniem św. Pawła. Apostoł ukazany do wysokości trzech czwartych, w pozycji stojącej, zwrócony delikatnie w prawo z lewą nogą ugiętą w kolanie, lewą ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa, w prawej trzymający miecz, ostrzem zwrócony w dół oraz otwartą księgę, opartą o biodro. Twarz okolona długą, siwą i bujną brodą, nos długi i wąski, oczy duże i ciemnobrązowe, wzrok skierowany na widza; włosy krótkie, zaczesane do tyłu, policzki silnie zarumienione. Wokół głowy święty ma kolisty, biały nimb. Ubrany jest w długą, ciemnoniebieską suknię z długimi rękawami oraz czerwony płaszcz zarzucony na plecy i spływający pod prawą ręką. Po lewej stronie obrazu wysoki, brązowy pulpit ze złoconym napisem: „S(ANCTUS) PAULUS”. Tło pochmurne, jasnoniebieskie.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia św. Pawła, który w młodości był tkaczem namiotów i gorliwym prześladowcą chrześcijan. W cudowny sposób jednak nawrócił się i ochrzcił, przyjmując imię Paweł, a następnie rozpoczął działalność apostolską. Został ścięty w Rzymie w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Nerona. Upadająca głowa świętego miała odbić się trzy razy od ziemi, a w tych miejscach wytrysnęły źródła. Obecnie znajduje się tam kościół San Paolo alle Tre Fontane. Święty Paweł został ukazany z księgą w ręku, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Atrybut ten pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Ponadto apostoł trzyma w dłoni miecz, nawiązujący do jego męczeńskiej śmierci. Miecz był przypisywany świętemudopiero po XIII wieku, znacznie później niż klucze u św. Piotra. Niestety nie znany jest autor tego dzieła. Pierwotnie obraz znajdował się zapewne w którymś z ołtarzy w kościele w Radoczy.

Streszczenie

Obraz przedstawia św. Pawła w tradycyjnej konwencji ikonograficznej. Niestety nie jest znany autor dzieła, które pierwotnie znajdowało się w którymś z niezachowanych ołtarzy w kościele w Radoczy.

Bibliografia

Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Krakowie, Karta inwentaryzacyjna obrazu „Św. Paweł”, oprac. Mastalska Krystyna, 1974.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-23

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności