Św. Ojciec Pio

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Gruszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Rozesłania Świętych Apostołów
Miejsce przechowywania
kaplica północna
Identyfikator
DZIELO/13938
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XX wieku
Technika i materiał
Gips odlewany, malowany
Wymiary podstawowe
wysokość – 75 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Pełnoplastyczna figura św. Ojca Pio ukazanego w całej postaci, stojącego frontalnie, na niewysokiej podstawie zbliżonej do prostopadłościanu. Głowa jest lekko pochylona w dół. Prawa ręka uniesiona jest w geście błogosławieństwa, lewa wsparta na piersiach. Pociągłą twarz charakteryzują rysy dojrzałego mężczyzny, ciemne, podkrążone oczy oraz półdługi, gęsty, siwy zarost; na głowie są krótkie, siwe włosy. Święty ubrany jest w habit kapucyński przewiązany sznurem, na którym zawieszony jest czarny różaniec. Na ramiona nałożona jest zielona stuła zdobiona reliefowym motywem kłosów zbóż. Dłonie osłaniają szare rękawiczki w typie mitenek. Na stopach są ciemnobrązowe buty z kwadratowymi noskami. Na podstawie znajduje się niewielka tabliczka w formie banderoli z napisem: „O(jciec) PIO”.

Zarys problematyki artystycznej

Jednym z najpopularniejszych świętych XX wieku jest włoski prezbiter i kapucyn Ojciec Pio. Urodził się 25 maja 1887 w Pietrelcinie (Kampania) jako Francesco Forgione. Pochodził z prostej, chłopskiej rodziny, był jednym z pięciorga dzieci Grazio Mario Forgione i Marii Giuseppy de Nunzio Forgione. Od wczesnego dzieciństwa planował swe życie podporządkować Bogu i pokucie, co częściowo wiązało się z głęboko religijnym wychowaniem. Jako nastolatek rozpoczął przygotowania do życia zakonnego. By je podjąć, konieczne było zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a co się z tym wiąże, poniesienia także pewnych kosztów. Celem zdobycia funduszy ojciec Francesca wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1903 roku, w wieku 15 lat Francesco rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w Morcone, gdzie następnie złożył śluby zakonne przyjmując imię Pio, ku czci św. Piusa V. Święcenia kapłańskie przyjął w 1910 roku. Od 1916 roku do końca życia pełnił służbę w klasztorze kapucynów Matki Bożej Łaskawej w San Giovanni Rotondo. Od wczesnego dzieciństwa do śmierci borykał się z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Już na początku kapłaństwa za jego przyczyną miały mieć miejsce pierwsze cuda. Główna działalność Ojca Pio polegała na pełnieniu funkcji duchowego przewodnika wielu zwracających się do niego ludzi, których pouczał o zasadach duchowego rozwoju: codziennej Komunii Świętej, medytacji i rachunku sumienia oraz cotygodniowym sakramencie pokuty. Ojciec Pio zmarł 23 września 1968, kilka dni po pięćdziesiątej rocznicy otrzymania stygmatów, które według świadków całkowicie zniknęły tuż po jego śmierci. Zjawisko stygmatyzacji było źródłem wielu cierpień fizycznych i duchowych zakonnika, stało się też przedmiotem zainteresowań badaczy. Według świadków następstwem tego zjawiska były rozliczne nadprzyrodzone umiejętności Ojca Pio, jak m.in. dar uzdrawiania, lewitacja, bilokacja, abstynencja od snu i przyjmowania pokarmów, czynienie cudów. Postać Ojca Pio, jako osoby pretendującej do miana jednego ze świętych Kościoła katolickiego, wzbudzała liczne kontrowersje zarówno wśród świeckich sceptyków, jak i w kręgach duchowieństwa. Ostatecznie kanonizacji włoskiego zakonnika dokonał papież Jan Paweł II 16 czerwca 2002. Z intensywnie rozwijającym się na całym świecie kultem świętego wiązało się ukształtowanie jego ikonograficznych wizerunków, które bazowały na fotografiach i zapisach filmowych utrwalających realny wygląd Ojca Pio. W ich kontekście ikonografia świętego zachowuje jego fizyczne podobieństwo, odnoszące się najczęściej do okresu schyłku życia. W wizerunkach Ojca Pio ubranego w habit kapucyński, ze stułą na ramionach pojawiają się krótkie, siwe włosy i półdługi zarost oraz rękawiczki osłaniające pokryte stygmatami dłonie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Literatura

http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_20020616_padre-pio_pl.html [dostęp 11.03.2018]

http://www.padrepio.catholicwebservices.com/POLSKA/POLSKA_index.htm [dostęp 11.03.2018]

Streszczenie

W kościele parafialnym w Gruszowie, na jednym z ołtarzy bocznych, znajduje się figura jednego z najpopularniejszych świętych XX wieku, św. Ojca Pio. Wiąże się ona zapewne z lokalnym kultem włoskiego stygmatyka, który w swych wizjach miał przepowiedzieć pontyfikat Jana Pawła II.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Ojciec Pio", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-ojciec-pio

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności