Epitafium Juliana Czermińskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Identyfikator
DZIELO/23700
Kategoria
płyta nagrobna
Czas powstania
po 1830 roku
Technika i materiał
kamień kuty, malowany
Wymiary podstawowe
szerokość – 58 cm
wysokość – 165 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Okoliczności powstania epitafium nie są dotąd znane.

Opis

Epitafium w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem w ośli grzbiet z krzyżem, wsparte na konsoli wpisanej w formę trójkąta zwróconego ku dołowi, o bokach profilowanych, lekko wklęsłych, z tarczą herbową. W polu tarczy nakrytej hełmem z koroną otwartą i klejnotem w postaci strusich piór znajduje się godło herbu Ramułt – pięć róż. W część środkową wpisany maswerk, w jego polu inskrypcja „Błogosławiony / który ma baczenie na po/trzebnego i na ubogiego / Ps. 40. / PAMIĘCI / JULIANA CZERMIŃSKIEGO / PROFESS(ORA) HISTORYI POWSZECHNEJ / W UNIWERS(YTECIE) JAGIELOŃSKIM / ŻARLIWEGO KATOLIKA, / KTÓRY W WYSOKIM STOPNIU / POSIADAŁ DAR POCIĄGANIA MŁODZIEŻY / DO NAUKI I CNOTY. / URODZONY NA POLISIU 1772. ZMARŁ / W KRAKOWIE DNIA 25 GRUD(NIA) 1830. R(OKU) / PANIE ŚWIEĆ NAD DUSZĄ JEGO.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium Juliana Czerwińskiego (zmarłego w 1830) o formach neogotyckich jest zbliżone do epitafium z marmuru dębnickiego Wawrzyńca Domańskiego (zmarłego w 1860) w tym samym kościele i być może było jego pierwowzorem.

Streszczenie

Epitafium Juliana Czerwińskiego, historyka, zasłużonego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonano po jego śmierci w 1830 roku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Juliana Czermińskiego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-juliana-czerminskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności