Św. Michał Archanioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Mszana Dolna
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Michała Archanioła
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XVII wieku św. Michał Archanioł
Miejsce przechowywania
północne ramię transeptu, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/04373
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
początek XVII wieku
Technika i materiał
olej na desce, grawerowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Michała Archanioła powstał na początku XVII wieku. Pierwotnie był umieszczony w poprzedniej świątyni w Mszanie Dolnej. Konserwację obrazu wykonał w 1920 roku Juliusz Makarewicz, a w ostatnich latach Agnieszka Chojkowska w Krakowie.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zbliżonego do kwadratu, przedstawiający św. Michała Archanioła. Kompozycja flankowana malowaną, półkolistą arkadą wspartą na marmoryzowanych kolumienkach. W centrum znajduje się św. Michał Archanioł, którego skrzydła wychodzą na łuk arkady. Archanioł ukazany jest w postawie stojącej, dynamicznej. Nogami depcze szatana, a w dłoniach trzyma włócznię skierowaną ostrzem w dół, zakończoną u góry krzyżem. Twarz archanioła o delikatnych rysach z długim i prostym nosem i wzrokiem skierowanym w dół, silnie zarumienionych policzkach. Włosy średniej długości, kręcone, rozwiane do tyłu. Archanioł ubrany jest w długą i białą suknię, zieloną tunikę z szerokimi ramionami oraz krótką, czerwoną szatę wierzchnią z białym kołnierzem. Archanioł ma również parę dwukolorowych skrzydeł zielono-czerwonych, a wokół głowy ma złoty i kolisty nimb z wpisanym w polu krzyżykiem. Dół kompozycji zajmuje zielone podłoże, na którym leży nagi szatan z podkulonymi nogami, ukazany w monstrualnej postaci z ciemnymi skrzydłami u pleców. Lewą ręką ugiętą w łokciu wspiera się na podłożu, a prawą uniesioną u góry mocuje się ze św. Michałem. Tło grawerowane w symetryczny ornament roślinny. Rama obrazu profilowana, dekorowana pozłacaną i grawerowaną grubą plecionką oraz naprzemiennie posrebrzanymi wydłużonymi rautami.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Michała Archanioła został wykonany na początku XVII wieku. Dynamiczna draperia szat została przedstawiona już w stylu nowożytnym. Podobnie arkada, pod którą stoi św. Michał Archanioł oraz tło wykazują cechy stylowe renesansu. Rama obrazu zdobiona jest grawerowanym i złoconym ornamentem plecionkowym oraz dekoracją plastyczną w postaci wydłużonych, manierystycznych rautów, co również pozwala datować dzieło na początek XVII wieku. Wymienione argumenty wskazują, iż obraz św. Michała Archanioła powstał w tym czasie i zapewne jest pozostałością niezachowanej manierystycznej nastawy ołtarzowej. Niestety źródła archiwalne nie wymieniają ołtarza z obrazem św. Michała Archanioła.

Streszczenie

Obraz św. Michała Archanioła został wykonany na początku XVII wieku w stylu renesansowym. Pierwotnie obraz był umieszczony w poprzedniej świątyni w Mszanie Dolnej.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Kronika Mszany Dolnej, oprac. Olga Illulkiewicz, Mszana Dolna 2002.

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-14

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności