Św. Józef z Dzieciątkiem

malarstwo religijne malarstwo XX wieku św. Józef
ołtarz boczny
1902 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
olej na płótnie
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku nie są znane.

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem nadwieszonym z całopostaciowym przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. W centrum kompozycji znajduje się siedzący święty z lekko pochyloną głową, spoglądający na Dzieciątko. Prawą ręką je podtrzymuje, w lewej trzyma kwiat lilii, lewą stopę opiera na porośniętej trawą grudzie. Twarz świętego o wyraźnych rysach i prostym nosie jest okolona brodą i odwijającymi się do tyłu włosami; wokół głowy delikatnie zaznaczony nimb. Józef jest ubrany w niebieską tunikę i brązowy płaszcz okrywający prawe ramię i przerzucony przez nogi. Spod tuniki wystają bose stopy. Dzieciątko Jezus siedzi na prawym kolanie świętego; patrzy na widza, prawą rękę podnosi w geście błogosławieństwa, lewą wyciąga do boku. Jego okrągłą twarz o jasnej karnacji okalają blond loki; wokół głowy nimb. Dzieciątko jest ubrane w białą tunikę z prostokątnym wycięciem pod szyją i podwiniętymi rękawami. Postacie siedzą na uskoku, na trawie. W tle krajobraz górski, ponad którym widoczne jest niebieskie niebo. W lewym dolnym rogu sygnatura i data „JR 1902” Obraz oprawiono w profilowaną, złoconą ramę.

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany, jak podtrzymuje Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz o statycznej, centralnej kompozycji jest typowym przykładem dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego malarstwa, w którym linearyzm przeważa nad malarskością, a postacie są przedstawione w strojach historyzujących lub ponadczasowych.

Dobry.

Obraz św. Józefa został namalowany do ołtarza, który został rozebrany i stanowi typowy przykład malarstwa religijnego XIX i XX wieku. Charakteryzuje się statyczną, centralną kompozycją oraz linearnym traktowaniem formy.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Agata Felczyńska, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-14