Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Alwernia
Miejscowość
Poręba Żegoty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Św. Marcina
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XX wieku św. Józef
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/21146
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1902 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem nadwieszonym z całopostaciowym przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. W centrum kompozycji znajduje się siedzący święty z lekko pochyloną głową, spoglądający na Dzieciątko. Prawą ręką je podtrzymuje, w lewej trzyma kwiat lilii, lewą stopę opiera na porośniętej trawą grudzie. Twarz świętego o wyraźnych rysach i prostym nosie jest okolona brodą i odwijającymi się do tyłu włosami; wokół głowy delikatnie zaznaczony nimb. Józef jest ubrany w niebieską tunikę i brązowy płaszcz okrywający prawe ramię i przerzucony przez nogi. Spod tuniki wystają bose stopy. Dzieciątko Jezus siedzi na prawym kolanie świętego; patrzy na widza, prawą rękę podnosi w geście błogosławieństwa, lewą wyciąga do boku. Jego okrągłą twarz o jasnej karnacji okalają blond loki; wokół głowy nimb. Dzieciątko jest ubrane w białą tunikę z prostokątnym wycięciem pod szyją i podwiniętymi rękawami. Postacie siedzą na uskoku, na trawie. W tle krajobraz górski, ponad którym widoczne jest niebieskie niebo. W lewym dolnym rogu sygnatura i data „JR 1902” Obraz oprawiono w profilowaną, złoconą ramę.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany, jak podtrzymuje Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz o statycznej, centralnej kompozycji jest typowym przykładem dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego malarstwa, w którym linearyzm przeważa nad malarskością, a postacie są przedstawione w strojach historyzujących lub ponadczasowych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz św. Józefa został namalowany do ołtarza, który został rozebrany i stanowi typowy przykład malarstwa religijnego XIX i XX wieku. Charakteryzuje się statyczną, centralną kompozycją oraz linearnym traktowaniem formy.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-14

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności