Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego lewego
Identyfikator
DZIELO/08240
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kęty
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1894 roku zapisano w księdze wydatków na budowę kościoła kwotę wydaną na „podróż do Kent (Kęt) po szkło i rzeźby”. Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Opis

Rzeźba pełna na cokole przedstawiająca stojącego frontalnie św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Święty został ujęty w lekkim kontrapoście. Ma głowę ustawioną prosto, oczy skierowane przed siebie, nos prosty, usta wąskie; ciemny zarost oraz włosy zakrywające uszy i opadające na kark. Lewą rękę ma lekko zgiętą i wysuniętą do przodu, prawą podtrzymuje siedzące Dzieciątko Jezus. Święty Józef jest ubrany w czerwoną suknię, na którą ma narzucony żółty płaszcz dekorowany motywami roślinnymi, z zielonym podbiciem. Dzieciątko prawą rękę unosi do góry, lewą przytrzymuje jabłko królewskie. Ma owalną twarz z wysokim czołem, małymi oczami i ustami oraz wąskim nosem. Ma krótkie, jasne włosy z przedziałkiem, jest ubrane w długą, białą sukienkę. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Został on ukazany, trzymając na ramieniu Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę. Stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Dzieciątko trzyma z kolei jabłko królewskie symbolizujące władzę.
Figura jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku. Ma poprawnie odwzorowane proporcje oraz fałdy szat, postacie wykonują subtelne gesty. Cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Streszczenie

Figura św. Józefa powstała pod koniec XIX wieku wraz z ołtarzem wykonanym przez Stanisława Jarząbka z Kęt. Jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku i cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Bibliografia

Walczak Andrzej, "Beskidzka katedra Prymasa Tysiąclecia", Stryszawa 2002
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007
"Żywoty świętych pańskich na wszystkie dnie roku podług najwiarygodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów kościoła św.", Mikołów-Warszawa 1905

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności