Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza w kaplicy
Identyfikator
DZIELO/12185
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku. W inwentarzu kościoła z 1883 roku, w zwieńczeniu ołtarza w kaplicy wymieniono obraz św. Sebastiana, prawdopodobnie w XX wieku zamontowano tam omawiany wizerunek św. Józefa.

Opis

Obraz w formie trapezu o wklęsłych bokach i ściętych dolnych narożach, zamkniętego przerwanym obłokami łukiem odcinkowym nadwieszonym. Święty ukazany w półpostaci, frontalnie, lewą dłoń kładzie na piersi, w prawej opuszczonej wzdłuż ciała trzyma gałązkę lilii. Twarz ma pociągłą, o wąskich oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótką siwą brodą i włosami. Wokół głowy nimb. Ubrany jest w luźną zieloną tunikę ze złoconą lamówką oraz przewiązany diagonalnie przez prawe ramię pomarańczowy płaszcz. Postać ukazana na jednolitym czarnym tle. U dołu obrazu złocony napis „«JDŹCIE do JÓZEFA» / (Ks. I Moj. R. 41 W. 55”.

Zarys problematyki artystycznej

Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa. Z zawodu był prawdopodobnie cieślą. Przedstawiany jest jako mężczyzna w podeszłym wieku, z lilią w ręce, która oznacza czystość. Tekst z obrazu pochodzi z Księgi Rodzaju (1 Księgi Mojżeszowej) i dotyczy Józefa Egipskiego – „Ale kiedy i w Egipcie głód zaczął się dawać we znaki, ludność domagała się chleba od faraona. Wtedy faraon mówił do wszystkich Egipcjan: «Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie»” (Rdz 41, 55). Cytat został jednak zastosowany do wizerunku Józefa nowotestamentowego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz zabrudzony, krakelury.

Streszczenie

Obraz św. Józefa powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku i został wtórnie zamontowany do zwieńczenia ołtarza w kaplicy kościoła w Biskupicach. Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa. Przedstawiany jest jako mężczyzna w podeszłym wieku, z lilią w ręce, która oznacza czystość. Tekst z obrazu pochodzi z Księgi Rodzaju (1 Księgi Mojżeszowej) i dotyczy Józefa Egipskiego (Rdz 41, 55). Cytat został jednak zastosowany do wizerunku Józefa nowotestamentowego.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności