Św. Jan Chrzciciel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Morawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/04326
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 179 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Rzeźba wydrążona z tyłu. Postać Jana Chrzciciela stojąca w kontrapoście z prawą nogą ugiętą, głowa zwrócona w trzech czwartych na lewo. Prawa ręka zgięta w łokciu uniesiona, lewa zgięta z dłonią na piersi. Twarz zakończona ostrym podbródkiem okolonym brodą, rozchylone usta, otwarte oczy, prosty nos, wąskie ciemne brwi, wyraźne rysy z podkreślonymi kośćmi policzkowymi. Na głowie brązowe włosy w postaci loków spływające na plecy. Na prawe ramię zarzucona skóra wielbłąda. Święty w biodrach przepasany tkaniną przewieszoną przez sznur o wyraźnych, obfitych fałdowaniach. Sylwetka z poprawnie i wyraźnie zaznaczoną muskulaturą. Święty trzyma w ręku długi krzyż, a przy nogach leży baranek. Szaty i krzyż złocone, polichromia partii ciała naturalistyczna, figura baranka srebrzona.

Zarys problematyki artystycznej

Architektoniczna nastawa ołtarza jest dziełem o wysokich walorach artystycznych. Najbliższe jej są nastawy w kościele Kanoników laterańskich w Mstowie i w kościele w Świętej Annie koło Przyrowa, które wykonał Ludwik Ladislaw. Ten opawski snycerz, rozpoczynający swoją karierę w kościele Misjonarzy na Skałce, będący także wykonawcą partii rzeźbiarskiej ołtarza głównego w kolegiaciem w Sandomierzu, mógł być twórcą ołtarza w Morawicy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, figura poddana renowacji w ostatnich latach.

Streszczenie

Architektoniczna nastawa ołtarza jest dziełem o wysokich walorach artystycznych. Powstała w połowie XVIII wieku. Jej twórcą mógł być opawski snycerz pracujący w Krakowie Ludwik Ladislaw.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-14

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności