Anioł Stróż

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Morawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/24867
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz w zwieńczeniu ołtarza powstałego w połowie XVIII wieku.

Opis

Owalny obraz ukazuje anioła prowadzącego za rękę chłopca. Anioł ukazany do kolan, w trzech czwartych, z prawą ręką uniesioną w kierunku przedstawionego na niebie oka Opatrzności i z lewą trzymającą za rękę chłopca. Jego twarz jest modelowana łagodnie, szkicowo, z otwartymi oczami, prostym nosem i drobnymi ustami oraz jasnymi włosami opadającymi na kark. Jest ubrany w żółtą suknię z trójkątnym dekoltem, krótkimi rękawami i z odsłoniętą lewą nogą oraz czerwony płaszcz przerzucony przez lewe ramię i zarzucony na plecy i prawe biodro. Za plecami widoczne są rozpostarte skrzydła. Chłopiec przedstawiony został do kolan, w trzech czwartych, w jasnej sukni i szarym płaszczu, z kijem pielgrzymim w lewej ręce. Jego twarz jest okrągła, pełna, z zaczerwionymi policzkami, oczy małe, otwarte, nos krótki, usta drobne. Tło ciemne, nieokreślone.

Zarys problematyki artystycznej

W dokumentach archiwalnych nie odnaleziono informacji o autorze dzieła. Na podstawie analizy stylistycznej można wskazać jedynie krąg krakowskich malarzy. Ich twórczość w drugiej połowie XVIII wieku, wciąż czekająca na monograficzne opracowanie wyróżnia się bogatą paletą barw, efektownym ułożeniem najczęściej rozwianych szat i nietypowymi pozami.

Streszczenie

Obraz zapewne powstał w warsztacie jednego z malarzy krakowskich niedługo po wykonaniu nastawy ołtarzowej w połowie XVIII wieku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Anioł Stróż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-stroz-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności