Obraz w zwieńczeniu ołtarza powstałego w połowie XVIII wieku.
Owalny obraz ukazuje anioła prowadzącego za rękę chłopca. Anioł ukazany do kolan, w trzech czwartych, z prawą ręką uniesioną w kierunku przedstawionego na niebie oka Opatrzności i z lewą trzymającą za rękę chłopca. Jego twarz jest modelowana łagodnie, szkicowo, z otwartymi oczami, prostym nosem i drobnymi ustami oraz jasnymi włosami opadającymi na kark. Jest ubrany w żółtą suknię z trójkątnym dekoltem, krótkimi rękawami i z odsłoniętą lewą nogą oraz czerwony płaszcz przerzucony przez lewe ramię i zarzucony na plecy i prawe biodro. Za plecami widoczne są rozpostarte skrzydła. Chłopiec przedstawiony został do kolan, w trzech czwartych, w jasnej sukni i szarym płaszczu, z kijem pielgrzymim w lewej ręce. Jego twarz jest okrągła, pełna, z zaczerwionymi policzkami, oczy małe, otwarte, nos krótki, usta drobne. Tło ciemne, nieokreślone.
W dokumentach archiwalnych nie odnaleziono informacji o autorze dzieła. Na podstawie analizy stylistycznej można wskazać jedynie krąg krakowskich malarzy. Ich twórczość w drugiej połowie XVIII wieku, wciąż czekająca na monograficzne opracowanie wyróżnia się bogatą paletą barw, efektownym ułożeniem najczęściej rozwianych szat i nietypowymi pozami.
Obraz zapewne powstał w warsztacie jednego z malarzy krakowskich niedługo po wykonaniu nastawy ołtarzowej w połowie XVIII wieku.
Józef Skrabski, "Anioł Stróż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-stroz-1