Św. Erazm

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Tagi
obraz św. Erazm
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/00594
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1877 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 145 cm
wysokość – 250 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz namalował w 1877 roku bernardyński malarz Dydak Baturyna (Bataryna). Konserwację obrazu przeprowadzono w 2003 roku w pracowni Antoniego Guzika w Krzeszowicach.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta przedstawiający św. Erazma. W centrum kompozycji święty ukazany całopostaciowo, w delikatnym kontrapoście, zwrócony frontalnie, z głową skierowaną w prawo. W lewej ręce trzyma pastorał, prawa uniesiona w geście błogosławieństwa. Erazm ubrany jest w białą albę z czerwoną lamówką u dołu, błękitną komżę ze złoconą lamówką oraz narzuconą na ramiona i zapiętą na piersi czerwoną kapę z niebieską podszewką, zdobioną na obrzeżach złotą bordiurą. Na głowie ma czerwoną infułę, a na dłoniach żółte rękawiczki. Twarz szczupła, o wyraźnych rysach, długim nosie, okolona siwą brodą oraz długimi i siwymi włosami spływającymi na plecy. Po prawej stronie świętego ukazany jest anioł trzymający w ręku palmę męczeńską, przed nim kociołek z wodą ustawiony na ogniu, a za nim wieża z trzema okrągłymi oknami; powyżej nadlatujący kruk z bochenkiem chleba w dziobie. Po lewej stronie świętego atrybuty jego męki: puklerz, trzy drewniane pałki, stół z wałkiem, powyżej fragment muru z łańcuchem. W górnej części obrazu gęste, kłębiaste chmury; w prawym narożu obrazu trójkąt Oka Opatrzności w glorii z napisem „FIET UT PETISTI”. U spodu obrazu napis „S(ANCTUS) ERASMUS EPISCOPUS ET MAR(TYR)”. W prawym dolnym narożu obrazu sygnatura „P(inxit) Fr(ater) Didacus / Batarino 1877”.
Kolorystyka obrazu jasna, intensywna, głębia wydobyta światłocieniem. Rama profilowana, zamknięta łukiem nadwieszonym, zdobiona w narożach i w połowie wysokości boków palmetami. W polu łuku korona i dwa skrzyżowane pióra.

Zarys problematyki artystycznej

Autorem obrazu namalowanego w 1877 roku jest bernardyński malarz Dydak Baturyna (Bataryna), zmarły w 1879 roku. Jego dzieła można również podziwiać w klasztorze Bernardynów w Zbarażu, gdzie pozostawił 17 obrazów ze scenami z życia św. Franciszka, wykonanych w 1867 roku. Przedstawienie św. Erazma w Barwałdzie Dolnym ukazał w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym: w ubiorze biskupa oraz z korbą, którą według legendy został umęczony. Święty Erazm w Polsce znany jest od średniowiecza. Był biskupem na terenach obecnych Włoch, w Formii, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 303 roku. Jest jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli; patronem lutników, marynarzy, żeglarzy, orędownikiem w chorobach wewnętrznych, opiekunem bydła.
Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, konserwację obrazu przeprowadzono w 2003 roku w pracowni Antoniego Guzika w Krzeszowicach.

Streszczenie

Obraz św. Erazma powstał w 1877 roku w pracowni bernardyńskiego malarza ze Zbaraża Dydaka Baturyny (Bataryny) zmarłego w 1879 roku. Święty Erazm został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym, w szacie biskupa i z narzędziami męki.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających: malarze, rzeźbiarze, graficy, t. 1", Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1971
Studnicki Gustaw, "Barwałd. Zarys dziejów", Wadowice 1994

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Erazm", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-erazm

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności