Kontrakt na wykonanie polichromii „bez obrazów” w kościele w Igołomi podpisał Karol Grzywacz z Olkusza w 1911 roku. W kolejnych latach wykonano trzy obrazy do polichromii przedstawiające św. Rocha, koronację Matki Boskiej oraz Ogrójec na zewnątrz kościoła. Dokumenty archiwalne nie ujawniły jednak autora obrazu przedstawiającego św. Brata Alberta, który powstał znacznie później.
Obraz w kształcie leżącego prostokąta przedstawiający św. Brata Alberta z ubogimi. Święty przedstawiony jest na tle zabudowań ulic miasta, w otoczeniu trzech młodych chłopców. Ustawiony jest frontalnie, rękami obejmuje dzieci. Ubrany jest w brązowy habit albertyński, przewiązany sznurem oraz brązowy płaszcz, zarzucony na ramiona. Twarz okala siwa broda i wąsy. Włosy krótkie i siwe. Głowę otacza świetlisty nimb. Chłopcy przytulają się do świętego, wyciągają do niego rece. Odziani są w potargane ubrania w odcieniach szarości i brudnego błękitu. Na budynku po prawej stronie tabliczka z numerem domu i podpisem „UL(ICA) KRAKOWSKA / 47 / DZ(IELNICA) VIII KAZIMIERZ”. Kolorystyka przygaszona. Obraz otoczony bordiurą, złożoną z rzędu stylizowanych listków akantu.
Polichromia ścienna przedstawia obraz św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego). Święty Brat Albert (1845-1916) urodził się w Igołomi, w rodzinie Wojciecha Chmielowskiego, naczelnika komory celnej oraz Józefy z Borzysławskich. Swoje życie i pracę poświęcił Bogu i służbie ubogim. Jest założycielem zakonu albertynów. W rok po obchodach setnych urodzin Brata Alberta ukazała się książka wydana z tej samej okazji autorstwa Konstantego Michalskiego „Brat Albert w setną rocznicę urodzin (1846-1946)”. Z tej też okazji na zewnątrz kościoła wmurowano płytę upamiętniającą, że święty urodził się w Igołomi. Dekoracja ornamentalna została wykonana przy użyciu patronów, czyli szablonów dzięki którym powtarzano poszczególne wzory.
Dobry.
Polichromia powstała w XX wieku. Przedstawia św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), który urodził się w Igołomi w 1845 roku w rodzinie Wojciecha Chmielowskiego, naczelnika komory celnej oraz Józefy z Borzysławskich. Święty Albert swoje życie i pracę poświęcił Bogu oraz służbie ubogim. Założył zakon albertynów.
Maria Działo, "Św. Brat Albert", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-brat-albert