Św. Benedykt z Nursji

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia świętych rzeźba XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/09646
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane i złocone
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje obiektu nie są znane. Rzeźba najprawdopodobniej powstała w XX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna umieszczona na niewielkim, prostopadłościennym postumencie, na którym ustawiona jest także skała zwieńczona drewnianym krzyżem oraz kruk z chlebem w dziobie. Święty Benedykt ukazany w pozycji stojącej, frontalnie. Został przedstawiony jako starszy mężczyzna o długich, siwych włosach oraz długiej, kędzierzawej brodzie w tym samym kolorze ubrany w długą, pustelniczą szatę przepasaną złotym sznurem. Głowa uniesiona ku górze, oczy szeroko otwarte. W lewej ręce święty trzyma otwartą księgę, prawą wyciąga przed siebie. Rzeźba w pełni polichromowana, pas złocony.

Zarys problematyki artystycznej

Św. Benedykt z Nursji żył na przełomie V i VI wieku. Był założycielem zakonu benedyktynów, autorem reguły benedyktyńskiej i pierwszym opatem klasztoru na Monte Cassino. W ikonografii chrześcijańskiej najczęściej bywa przedstawiany jako mężczyzna w czarnym habicie lub wierzchniej tunice z kapturem i szerokimi rękawami tzw. kukulli z brodą lub bez zarostu. Do jego atrybutów należą kielich z wężem, rozbity puchar, kruk z chlebem w dziobie, anioł z hostią i pastorał. Najczęściej bywa jednak przedstawiany z trzymaną w ręku księgą lub zwojem reguły benedyktyńskiej oraz mitrą opacką. Na omawianej rzeźbie ukazano go jako pustelnika, towarzyszy mu kruk z bochenkiem chleba w dziobie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Szczegółowe dzieje obiektu nie są znane. Rzeźba najprawdopodobniej powstała w XX wieku. Przedstawia św. Benedykta z Nursji – założyciela zakonu benedyktynów, autora reguły benedyktyńskiej i pierwszego opata klasztoru na Monte Cassino. W ikonografii chrześcijańskiej najczęściej bywa przedstawiany jako mężczyzna w czarnym habicie lub wierzchniej tunice z kapturem i szerokimi rękawami tzw. kukulli z brodą lub bez zarostu. Do jego atrybutów należą kielich z wężem, rozbity puchar, kruk z chlebem w dziobie, anioł z hostią i pastorał. Najczęściej bywa jednak przedstawiany z trzymaną w ręku księgą lub zwojem reguły benedyktyńskiej oraz mitrą opacką. Na omawianej rzeźbie ukazano go jako pustelnika, towarzyszy mu kruk z bochenkiem chleba w dziobie.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej. Parafie i Kościoły", 2010
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Benedykt z Nursji", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-benedykt-z-nursji

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności