Omawiana rzeźba powstała na początku XVI wieku i pochodzi z kościoła parafialnego pw. Przenajświętszej Trójcy w Krzywaczce.
Rzeźba drążona przedstawiająca siedzącą św. Annę w towarzystwie klęczącej Marii oraz Dzieciątka Jezus. Anna ukazana frontalnie, z głową pochyloną nieznacznie w dół, obejmująca rękoma przedstawioną z prawej strony Marię oraz znajdujące się po lewej stronie Dzieciątko Jezus. Twarz świętej owalna o spokojnym wyrazie, z oczami skierowanymi w dół. Nos długi, prosty, na policzkach zaznaczony delikatny rumieniec. Anna ubrana jest w ciemnozieloną suknię przepasaną w talii, ciemnogranatową chustę zarzuconą na głowę, pod którą znajduje się biała podwika. Na ramiona i kolana postaci narzucony jest obszerny, czerwony płaszcz spod, którego widoczny jest ostro zakończony czubek brązowego buta św. Anny. Maria znajdująca się z lewej strony kompozycji została przedstawiona jako młoda kobieta, klęcząca u stóp swojej matki i zwracająca się w kierunku siedzącego na kolanach Anny Dzieciątka Jezus. Owalną twarz Marii charakteryzuje wysokie czoło i cienkie, łukowato wygięte brwi. Długie, ciemne i lekko falowane włosy opadają na ramiona i plecy postaci. Maria swoją prawą rękę wspiera na kolanach Anny, lewą wyciąga przed siebie, podając Dzieciątku jabłko królewskie. Ubrana jest w ciemnogranatową suknię z długimi rękawami, spod której widoczne są bose stopy. Chrystus został ukazany jako nagi, ciemnowłosy chłopiec o okrągłej twarzy z rumieńcem siedzący na kolanach św. Anny i wyciągający obie ręce w kierunku Marii. Rzeźba w pełni polichromowana.
Dobry.
Późnogotycka rzeźba przedstawiająca Św. Annę Samotrzeć powstała na początku XVI wieku i pochodzi z kościoła parafialnego pw. Przenajświętszej Trójcy w Krzywaczce.
Justyna Kuska, Paulina Chełmecka, "Św. Anna Samotrzeć", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-samotrzec-19