Zwiastowanie Marii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
płaskorzeźba Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/22405
Kategoria
płaskorzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserunek
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 64 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Płaskorzeźba „Zwiastowanie” oraz druga przedstawiająca Trójcę Świętą pierwotnie znajdowały się w kościele św. Anny w Nowym Targu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w drewnianej, malowanej na czarno, polichromowanej ramie. Kompozycja dwupostaciowa, umieszczona w architektonicznym wnętrzu, przedstawiająca Zwiastowanie. Z prawej strony ukazana jest Maria, zwrócona w prawo, klęcząca na skale przed złoconym pulpitem, na którym leży otwarta księga. Ma dłonie skrzyżowane i złożone na piersiach. Twarz owalna z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem i spiczasto zakończonym nosem, okolona długimi i jasnymi włosami, spływającymi na plecy. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz zielony płaszcz. Z lewej przedstawiony jest stojący na obłokach archanioł Gabriel. W lewym ręku trzyma kwiat lilii, prawą wskazuje na widoczną u góry gołębicę Ducha Świętego. Ubrany jest w długą, złoconą suknię; ma złocone skrzydła i wianek z róż na głowie. U góry, pośrodku ukazano gołębicę na tle obłoków, od której pada wiązka złoconych promieni w stronę Matki Boskiej. W górnych narożach obrazu podwieszona jest czerwona kotara, silnie drapowana ze złoconą, karbowaną bordiurą. Tło jednolite, błękitne.

Zarys problematyki artystycznej

Płaskorzeźba „Zwiastowanie” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Ukazuje moment, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga Marii, zlatuje trzymający symbolizującą jej czystość lilię archanioł, wskazując palcem na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Górę obrazu zdobi podwieszona kotara nadająca barokowej teatralności dziełu. Sumarycznie oddane detale wskazują na warsztat prowincjonalny.

Streszczenie

Płaskorzeźba „Zwiastowanie” powstała w XVIII wieku w nieznanym warsztacie. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga Marii, zlatuje trzymający symbolizującą jej czystość lilię archanioł, wskazując palcem na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego.

Jak cytować?

Maria Działo, "Zwiastowanie Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zwiastowanie-marii

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności