Obraz jest kopią portretu biskupa Samuela Maciejowskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie I należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.
Biskup zwrócony trzy czwarte w lewo, ukazany w półpostaci. Twarz owalna, duże i migdałowe oczy, nos długi i szeroki, wąskie usta. Włosy ciemne, średniej długości, zasłaniające uszy. Biskup ubrany jest w albę, humerał, kapę w duże ornamentalne wzory i białe rękawiczki z pierścieniem na palcu. Na głowie ma założoną kameryzowaną infułę, a w prawej dłoni trzyma pastorał. Tło jednolite i brązowe. W prawym, górnym narożu obrazu tarcza nakryta infułą z godłem herbu Ciołek oraz syglami „S[AMUEL] M[ACIEJOWSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i daty „1545-1550”. Na odwrociu napis „KOPIA / Z KOŚCIOŁA / XX FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R(OK) 1883 L. L.”. Na ramie przyklejona kartka z nadrukiem „Ze zbiorów / kard. Albina / Dunajewskiego”. Rama drewniana, profilowana.
Maria Działo, "Portret Samuela Maciejowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-samuela-maciejowskiego