Portret księdza Władysława de Rosenburg Grohs

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Klemensa
Tagi
malarstwo portretowe portret sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/08982
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1962 (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz powstał w 1962 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w złoconej ramie, zdobionej ornamentem akantowy,, przedstawiający księdza Władysława de Rosenburg Grohsa podczas odprawiania mszy świętej. Ksiądz został ukazany z profilu, w półpostaci, stojąc przy ołtarzu z uniesionym kielichem w rękach. Ma poważną twarz, wysokie czoło, duży nos i wąskie usta. Na czole rysuje się głębokie zakole, włosy ma krótko obcięte . Jest ubrany w albę, złoty ornat, spod którego wystaje fragmentu stuły, a przez rękę ma przewieszony manipularz. Ołtarz jest nakryty biały obrusem zdobionym u dołu koronką, na którym na pulpicie postawiono Pismo Święte, a o stojące głębiej złocone tabernakulum oparto oprawioną w ramę kartę. W głębi sceny, obok ołtarza wyłania się z obłoków postać Ukrzyżowanego Chrystusa pochylającego się nad kielichem. Chrystus przybity jest do prostego, jasnobrązowego krzyża. Resztę tła zajmują niebieskoszare obłoki.

Zarys problematyki artystycznej

Władysław de Rosenburg Grohs urodził się w 1910 roku w Krakowie. Tam też po latach ukończył Seminarium Duchowne oraz teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1933 roku. Pracował w wielu podkrakowskich parafiach. W czasach drugiej wojny światowej działał w konspiracji posługując się pseudonimem „Feliks Skarga”, był kapelanem śląskiego oddziału Armii Krajowej oraz brał udział w akcji pomocy żywnościowej skierowanej do więźniów obozu w Auschwitz. Po aresztowaniu przez gestapo był przetrzymywany w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Mathausen. Po wyzwoleniu obozu wócił do działalności duszpasterskiej – był proboszczem i dziekanem, a jego ostatnim miejscem pracy (1964-1977) była parafia w Wieliczce.
Portret przedstawia księdza odprawiającego mszę. Grohs unosi kielich, nad którym nachyla się wyłaniająca się z obłoków postać ukrzyżowanego Chrystusa, przedstawionego tak, jakby scena męki obywała się równolegle. Autor obrazu starał się przedstawić scenę jak najbardziej realistycznie, z dużą dozą szczegółowości, dbałością o kompozycję i oddając nastrój skupienia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Obraz został namalowany w 1962 roku przez malarza Adama Giebułtowskiego (?). Przedstawia proboszcza Władysława de Rosenburg Grohsa w trakcie odprawiania mszy, w czasie której ukazuje się Ukrzyżowany Chrystus.

Osoby związane z dziełem

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Portret księdza Władysława de Rosenburg Grohs", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-wladyslawa-de-rosenburg-grohs

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności