Portret księdza Ludwika Choróbskiego został namalowany w latach trzydziestych XX wieku przez Stanisława Żurawskiego.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem popiersia starszego mężczyzny. Postać zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, siedzi na fotelu. Twarz o rysach portretowych, szczupła, o okrągłych oczach, małym, zadartym nosie i wąskich, szerokich ustach, okolona krótkimi, siwymi włosami. Mężczyzna ubrany jest w strój kanonika, białą, koronkową komżę, czarny mantolet wiązany u szyi, na głowie ma czarny biret. Postać ukazana na tle czerwono-brązowej kotary i zielono-brązowej ściany. W górnym, prawym rogu sygnatura „St(anisław) Żurawski”. Obraz ujęty prostą, drewnianą ramą z tabliczką z inskrypcją „A(DMODUM) R(EVERENDUS) D(OMINUS) LUDOVICUS CHORÓBSKI / *1858 curatus ab a(nno) 1908. +1928 / exstructor ecclesiae Jordanoviensis”.
Ludwik Choróbski urodził się w 1858 roku w Wadowicach. Był wikariuszem w Bobrku, Zwierzyńcu i parafii św. Mikołaja w Krakowie. Później pełnił funkcję administratora parafii św. Szczepana w Krakowie (na Piasku), a także w Lubiniu, Trzebuni i Budzowie. Proboszczem w Jordanowie był w latach 1908-1928. Ksiądz Choróbski zrealizował budowę nowego kościoła w Jordanowie (1908-1913). W okresie jego probostwa wybuchła pierwsza wojna światowa, której przebieg relacjonował w kronice parafialnej. W 1928 roku sprawił do parafii nowe dzwony, które po raz pierwszy zabrzmiały na jego pogrzebie 29 maja 1928.
Drobne zabrudzenia i ślady pleśni/grzyba.
Portret księdza Ludwika Choróbskiego został namalowany w latach trzydziestych XX wieku przez Stanisława Żurawskiego. Proboszczem w Jordanowie był w latach 1908-1928, w tym czasie wybudowano tam nowy, murowany kościół (1908-1913).
Paulina Kluz, "Portret księdza Ludwika Choróbskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-ludwika-chorobskiego