Portret księdza Andrzeja Strzałkowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Jerzmanowice-Przeginia
Miejscowość
Racławice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
ks. Andrzej Strzałkowski portret
Miejsce przechowywania
przedsionek
Identyfikator
DZIELO/06018
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII/XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Portret został namalowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Z tekstu inwentarza kościoła spisanego w 1839 roku wynika, iż portret wraz z płytą epitafijną znajdował się pierwotnie na północnej ścianie korpusu: „Na ścianie z lewej strony przy tym ołtarzu iest portret na płótnie malowany w ramach okrągłych drewnianych niegdyś śp. X Andrzeja Strzałkowskiego, pod którym iest na drzewie czarno pomalowany złotemi literami wypisany pomnik”.

Opis

Obraz w kształcie medalionu, przedstawiający popiersie księdza Andrzeja Strzałkowskiego na czarnym tle. Ksiądz zwrócony w trzech czwartych w lewo, ubrany w komżę z koloratką oraz z przewieszoną przez szyję fioletową stułą. Twarz zwrócona delikatnie w lewo, okolona krótkim zarostem, nos pociągły, oczy ciemne ze wzrokiem skierowanym na wprost, wysokie czoło, gęste włosy o średniej długości. Rama drewniana, profilowana, malowana na czarno.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz stanowi przykład charakterystycznej dla polskiej sztuki barokowej konwencji portretu trumiennego. Prawdopodobnie wraz z epitafium zawieszonym poniżej, mógł stanowić jedno dzieło, być może połączone jedną, niezachowaną do dziś strukturą. Ksiądz Andrzej Strzałkowski był plebanem racławickim w latach 1684-1704, a wcześniej wikarym w kościele pw. Wszystkich Świętych w Krakowie. Ponadto pełnił funkcję plebana w pobliskich Paczółtowicach. Zapisał się w historii kościoła zwłaszcza poprzez fundację w latach 1700-1703 trzech ołtarzy bocznych: św. Andrzeja, św. Piotra oraz Ukrzyżowania. W kościele w Racławicach drugi wizerunek duchownego został umieszczony na ołtarzu Ukrzyżowania w obrazie stanowiącym tło krucyfiksu, w polu głównym nastawy. Fundator został ukazany wraz z pięcioma członkami Bractwa Ubogich Chrystusa Pana między Matką Bożą, a krucyfiksem. Z jego ust płynie modlitwa: „Qui me plasmasti miserere mei” („Któryś mnie utworzył, zmiłuj się nade mną”).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz przedstawia portret księdza Andrzeja Strzałkowskiego, plebana racławickiego w latach 1684-1704. Stanowi przykład charakterystycznej dla polskiej sztuki barokowej konwencji portretu trumiennego. Niestety nieznana jest atrybucja obrazu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Tomczyk Kazimierz, "Dzieje wsi i parafii Racławice. Od średniowiecza do czasów współczesnych", Kraków 2000
Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Racławicach, Krasnowolski Bogusław, Racławice Olkuskie. Kościół parafialny pw. Narodzenia N. P. Marii. Dokumentacja historyczna wyposażenia opracowana na zlecenie Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Krakowie, Kraków 1994, mps, s. 113-115.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Portret księdza Andrzeja Strzałkowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-andrzeja-strzalkowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności