Portret biskupa Jerzego Albrechta Denhoffa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
biskup krakowski Jerzy Albrecht Denhoff
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17873
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1882 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 73 cm
wysokość – 93 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 80 cm
Szerokość bez ramy – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Jerzego Albrechta Denhoffa z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.


Opis

Biskup zwrócony trzy czwarte w lewo, ukazany w półpostaci. Twarz owalna, małe oczy, nos długi i wydatne usta. Włosy siwe i zaczesane do tyłu. Biskup ubrany jest w rokietę z ozdobną koronką na rękawach, niebieski mucet z czerwoną podszewką i białą befkę, na głowie ma założoną niebieską piuskę, a na palcu pierścień z szafirem. Na szyi ma zawieszony krzyż pektoralny, który ujmuje palcami prawej dłoni. Tło jednolite i brązowe. W prawym, górnym narożu obrazu tarcza ujęta od góry kapeluszem biskupim z chwostami i mitrą książęcą i infułą z podłożonymi od tyłu mieczem i pastorałem i z godłem herbu Dzik oraz syglami „G[EORGIUS] D[ENHOFF] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i daty „1701-1702”. Na odwrociu napis „KOPIA / Z KOŚCIOŁA / X.X. FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R[OKU] 1882 L. L.”. Na ramie przyklejona kartka z drukowanym napisem: „Ze zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego” z odręcznym dopiskiem: „Biskup Jerzy Albrecht Denhoff”. Na dole ramy napis: „KONSERWACJA / Muz[eum] Archidiec(ezjalne) Kraków / 2003”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz poddano konserwacji w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie w 2003 roku.

Streszczenie

Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Jerzego Albrechta Denhoffa z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Portret biskupa Jerzego Albrechta Denhoffa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-jerzego-albrechta-denhoffa

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności