Obraz jest kopią portretu biskupa Kazimierza Łubieńskiego z katedry na Wawelu i należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.
Biskup zwrócony trzy czwarte w prawo, ukazany w półpostaci. Twarz owalna, małe oczy, długi i orli nos oraz wąskie usta. Włosy jasne z przedziałkiem pośrodku, zaczesane do tyłu. Biskup ubrany jest w rokietę, niebieski mucet z czerwoną podszewką, białą befkę, a na głowie jasnofioletową piuskę. Na szyi ma zawieszony krzyż pektoralny, który ujmuje palcami prawej dłoni. Tło jednolite, ciemnobrązowe. W prawym, górnym narożu obrazu tarcza ujęta labrami, chwostami i insygniami biskupimi z godłem herbu Pomian oraz syglami „K[AZIMIERZ] Ł[UBIEŃSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1711-1719”. Na odwrociu napis: „KOPIA / Z KATEDRY / NA WAWELU / R(OK) 1882 L. L.”. Na ramie przyklejona kartka z nadrukiem: „ZE ZBIORÓW / KARD. ALBINA / DUNAJEWSKIEGO”. Rama drewniana, profilowana.
Po konserwacji; przemalowany, naprawy podobrazia.
Maria Działo, "Portret biskupa Kazimierza Łubieńskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-kazimierza-lubienskiego-1