Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
na chórze muzycznym
Identyfikator
DZIELO/14025
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1942 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 63 cm
wysokość – 78 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 65 cm
Szerokość bez ramy – 48 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz św. Antoniego Padewskiego wykonał Antoni Przesłański w 1942 roku. Został on ofiarowany do kościoła w Raciechowicach jako wotum za „doznane łaski”.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus. Święty ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z opuszczoną głową, obiema rękami podtrzymuje tulące się do jego ramienia Dzieciątko. Twarz ma szczupłą, o zwróconych w dół oczach, wąskim nosie i ustach, na głowie ma tonsurę. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w jasnobrązowy habit z pelerynką i kapturem, przewiązany w talii sznurem. Dzieciątko ukazane z prawego profilu, w pozycji siedzącej, z prawą rączką trzymającą świętego. Twarz ma pełną, o dużych oczach, małym nosie i ustach, okoloną jasnobrązowymi, krótkimi włosami. Wokół głowy ma zamknięty nimb krzyżowy. Ubrane jest w białą tunikę z krótkimi rękawami, przewiązaną żółtą szarfą. W prawym dolnym narożu obrazu mały stolik, nakryty czerwoną tkaniną, na nim zamknięta księga i gałązka białej lilii. Tło ciemnoniebieskie. W dolnej partii obrazu jasno szary pas z napisem „Św(ięty) ANTONI MÓDL SIĘ ZA NAMI”. W lewym dolnym narożu obrazu sygnatura „Mal(ował) / A(ntoni) Przesłański / 1942 r(ok)”. Na odwrocie obrazu napis „OFIARA / ZA / DOZNANE ŁASKI”.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, a dopiero później do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Prowadził przede wszystkim działalność kaznodziejską, jak również był wykładowcą na uniwersytecie w Bolonii. Pozostawił po sobie liczne teksty kazań. Święty Antoni otrzymał tytuł doktora Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.
Obraz został namalowany według popularnego w XX wieku wzoru, który kopiowany był w wielu malarskich przedstawieniach tego świętego, a także w reprodukowanych masowo obrazkach o charakterze dewocjonalnym.

Streszczenie

Obraz św. Antoniego Padewskiego wykonał Antoni Przesłański w 1942 roku. Został ofiarowany do kościoła w Raciechowicach jako wotum za „doznane łaski”. W ikonografii święty przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności