Obraz św. Antoniego Padewskiego wykonał Antoni Przesłański w 1942 roku. Został on ofiarowany do kościoła w Raciechowicach jako wotum za „doznane łaski”.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus. Święty ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z opuszczoną głową, obiema rękami podtrzymuje tulące się do jego ramienia Dzieciątko. Twarz ma szczupłą, o zwróconych w dół oczach, wąskim nosie i ustach, na głowie ma tonsurę. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w jasnobrązowy habit z pelerynką i kapturem, przewiązany w talii sznurem. Dzieciątko ukazane z prawego profilu, w pozycji siedzącej, z prawą rączką trzymającą świętego. Twarz ma pełną, o dużych oczach, małym nosie i ustach, okoloną jasnobrązowymi, krótkimi włosami. Wokół głowy ma zamknięty nimb krzyżowy. Ubrane jest w białą tunikę z krótkimi rękawami, przewiązaną żółtą szarfą. W prawym dolnym narożu obrazu mały stolik, nakryty czerwoną tkaniną, na nim zamknięta księga i gałązka białej lilii. Tło ciemnoniebieskie. W dolnej partii obrazu jasno szary pas z napisem „Św(ięty) ANTONI MÓDL SIĘ ZA NAMI”. W lewym dolnym narożu obrazu sygnatura „Mal(ował) / A(ntoni) Przesłański / 1942 r(ok)”. Na odwrocie obrazu napis „OFIARA / ZA / DOZNANE ŁASKI”.
Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, a dopiero później do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Prowadził przede wszystkim działalność kaznodziejską, jak również był wykładowcą na uniwersytecie w Bolonii. Pozostawił po sobie liczne teksty kazań. Święty Antoni otrzymał tytuł doktora Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.
Obraz został namalowany według popularnego w XX wieku wzoru, który kopiowany był w wielu malarskich przedstawieniach tego świętego, a także w reprodukowanych masowo obrazkach o charakterze dewocjonalnym.
Obraz św. Antoniego Padewskiego wykonał Antoni Przesłański w 1942 roku. Został ofiarowany do kościoła w Raciechowicach jako wotum za „doznane łaski”. W ikonografii święty przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Często trzyma bądź adoruje Dzieciątko, gdyż według legendy świętemu ukazał się Jezus. Jego atrybutem jest również lilia.
Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-22