Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Wawrzeńczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Tagi
marmur
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08903
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
marmur, techniki kamieniarskie, drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Chrzcielnica na czworobocznej, profilowanej stopie przechodzącej wyżej w trzon o formie gruszkowatego nodusa. Czara półkolista, puklowana z profilowanym brzegiem. Wewnątrz cynowa misa. Pokrywa drewniana, złocona i malowana w formie ażurowej korony w typie zamkniętym. Dolna obręcz profilowana i dekorowana elementami naśladującymi kameryzację; powyżej pas liści akantu. Kabłąki fakturowane; na ich przecięciu, osadzony na spłaszczonej kuli krzyż o trójlistnie zakończonych ramionach.

Zarys problematyki artystycznej

Dziewiętnastowieczna chrzcielnica swoim kształtem nawiązuje do form nowożytnych. Dekoracja czaszy zwana puklowaniem była charakterystyczna dla sztuki w XVI i XVII wieku i odtąd, aż po czasy współczesne występowała przede wszystkim w złotnictwie i jako ozdoba chrzcielnic. Czarnomarmurowe chrzcielnice o tej formie od XVII wieku przez ponad 200 lat wytwarzano w warsztatach zlokalizowanych w Dębniku koło Krakowa, ośrodku wydobywczym i rzeźbiarskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczna chrzcielnica swoim kształtem nawiązuje do form nowożytnych. Zdobiące czaszę puklowanie było charakterystyczne dla sztuki w XVI i XVII wieku i utrwaliło się w dekoracji złotnictwa i na czaszach chrzcielnic.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-13

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności