Pokłon Trzech Króli

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XVII wieku Pokłon Trzech Króli
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny w nawie głównej
Identyfikator
DZIELO/00937
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz z XVII wieku umieszczony w ołtarzyku, który wykonał zakonnik Jan Tuliński, stolarz i snycerz z Kalwarii Zebrzydowskiej na przełomie XVIII i XIX wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty ramą w z uszakami i wklęsło ściętymi narożami w górnej części. Dzieło utrzymane jest w ciemnej kolorystyce, dominują poszarzałe ugry i brązy. W centrum kompozycji została przedstawiona scena Pokłonu Trzech Króli. Na pierwszym planie z lewej strony obrazu siedzi Matka Boska z Dzieciątkiem na rękach, zwrócona trzy czwarte w lewo. Ma owalną twarz z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, pełnymi ustami, długim nosem i dużymi oczami. Ubrana jest w różową suknię oraz niebieski płaszcz, na głowie ma założoną białą chustę. Dzieciątko leży na kolanach matki. Ma krótkie i jasne włosy, wokół głowy złoty nimb. Ubrane jest w białą pieluszkę, przewiązaną przez biodra. Poniżej leży naczynie, korona i berło. Z tyłu za Matką Boską stoi św. Józef z rękami złożonymi w geście modlitwy. Ma twarz o rysach mężczyzny w średnim wieku, okoloną krótką brodą i długimi włosami. Ubrany jest w białą suknię oraz jasnobrązowy płaszcz. Po prawej stronie obrazu zostali ukazani Trzej Królowie i towarzyszący im podróżni. Pierwszy, klęczy przed Matką Boska, zwrócony w prawą stronę, prawą dłonią chwyta za nóżkę Dzieciątko. Ma twarz o rysach starszego mężczyzny z łysiną nad czołem, z siwą brodą i włosami. Ubrany jest w złoty płaszcz z gronostajem i czerwoną podszewką, dekorowany w symetryczne zdobienia. Dalej klęczy jego sługa, który trzyma w dłoniach złotą skrzyneczkę. Ma ciemną karnację skory, ubrany jest w czerwony płaszcz z brązowymi, skórzanymi zdobieniami. Wyżej stoi drugi król o twarzy okolonej krótką brodą. Ubrany jest w czerwoną suknię oraz zielony płaszcz, przewiązany złotą szarfą. Na głowie ma biały turban z piórem i złotą koronę, a na szyi zawieszony medalion z motywem ptaka. Powyżej stoi trzeci król, który w dłoniach trzyma kadzielnicę, lewą rękę wyciągając do góry za łańcuszki naczynia. Ma ciemną karnację skóry. Ubrany jest w jasnofioletową szatę. Na głowie ma założony biało-czerwony turban z piórem i złotą koronę. Po lewej stronie obrazu w tle ukazana jest murowana stajenka betlejemska, a po prawej wielbłąd. W oddali pejzaż z błękitnym niebem i promieniami z gwiazdy betlejemskiej.

Streszczenie

Obraz przedstawia Pokłon Trzech Króli. Został namalowany w XVII wieku i następnie umieszczony w niewielkim ołtarzu bocznym kościoła w Brodach.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Maria Działo, "Pokłon Trzech Króli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/poklon-trzech-kroli-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności