Hołd Trzech Króli

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/11680
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1597 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Rzym
Wymiary podstawowe
szerokość – ok. 145 cm
wysokość – ok. 200 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz włoskiego malarza doby manieryzmu Santi di Tito zakupiony został przez Artura i Zofię Potockich u florenckiego handlarza dziełami sztuki Fedele Acciaci w czasie wyprawy do Włoch w latach 1824-1825. Według Rafała Kowalskiego, który swoje uwagi sformułował mailowo, Potocki był we Włoszech w latach 1829-1830, a obraz zakupił na aukcji w Wiedniu. Okoliczności nabycia dzieła wymagają zatem dalszych badań.

Opis

W środku kompozycji Maria w jasnej sukni, z niebieskim płaszczem narzuconym na ramiona i odkrytą głową siedzi, trzymając nagie Dzieciątko na kolanach. Obok niej po lewej stronie stoi św. Józef zwrócony profilem, wsparty na lasce. Na pierwszym planie Trzej Królowie: z lewej Murzyn w turbanie odwrócony tyłem klęczy, podając szkatułkę, pośrodku, zwrócony profilem klęczy brodaty monarcha w aksamitnym złotym płaszczu i podaje Dzieciątku naczynie. Trzeci król w czapce z piórem ukazuje się w prawym dolnym narożniku, pochylony otwiera szkatułę z darami. Na drugim planie po prawej grupa dwóch giermków z naczyniem. W tle po lewej architektura ruin, po prawej daleki „romantyczny” krajobraz. Koloryt soczysty, odpowiadający w tonacji wieczornej porze sceny.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz w kościele w Krzeszowicach należy do najciekawszych prac jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy doby manieryzmu, działającego w Rzymie i we Florencji.

Literatura

Sinko-Popielowa Krystyna, Santi di Tito i jego "Pokłon Trzech Króli Trzech Króli" w kościele w Krzeszowicach, "Dawna Sztuka", 1938, s. 237-240.

Streszczenie

Obraz w kościele w Krzeszowicach należy do najciekawszych prac jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy doby manieryzmu, działającego w Rzymie i we Florencji.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Hołd Trzech Króli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/hold-trzech-kroli

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności