Pokłon Trzech Króli

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
tatrzański
Gmina
Bukowina Tatrzańska
Miejscowość
Jurgów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
obraz Pokłon Trzech Króli
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/14180
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
technika klejowa (?) na podłożu drewnianym
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 92,2 cm
Szerokość bez ramy – 135 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w formie leżącego prostokąta ze sceną pokłonu trzech króli. Z lewej strony kompozycji siedzi Maria prezentująca Dzieciątko klęczącemu przed nią królowi. Jest ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz, który obszernymi fałdami okrywa jej nogi i plecy. Na głowie ma welon, wokół głowy nimb. Ma owalną, smutną twarz, niewielkie oczy i usta, spod welonu widać ciemne, zaczesane na boki włosy. Za nią stoi św. Józef z siwą brodą i włosami, ubrany w jasną suknię i brązowy płaszcz. Za ich plecami widać nakrytą strzechą stajnię ze zwierzętami. Klęczący przed Marią król prezentuje otwartą szkatułkę ze złotem. Ma podłużną twarz, siwe włosy i brodę, żółty płaszcz. Za nim stoi drugi, trzymający łódkę z kadzidłem. Jest ubrany w białą tunikę i czerwony płaszcz, na głowie ma otwartą koronę, w uszach złote kolczyki. Obok niego ostatni władca trzyma w rękach pojemnik z mirrą. Jest ubrany w bardzo obszerny, zdobiony ornamentami płaszcz, turban i otwartą koronę. Za sceną, z tyłu po prawej stronie widać architekturę miasta otoczonego murami, a za nim rozmyte wzgórza. W prawym dolnym rogu krzak wyrastający zza kamienia. W partii nieba widoczna gwiazda betlejemska.

Zarys problematyki artystycznej

Na obrazie przedstawiono scenę odwołującą się do biblijnego przekazu o mędrcach, w której trzej władcy przybywają, by złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Od pierwszej połowy XII wieku władcy są ukazywani jako królowie, często również jako przedstawiciele trzech kontynentów – Europy, Afryki i Azji. Ubrani w kosztowne stroje, w koronach lub turbanach przynoszą ze sobą dary. Do miejsca objawienia prowadziła ich widoczna na niebie gwiazda.
Obraz, którego autor nie jest znany, jest przykładam przeciętnej twórczości XIX wieku. Charakteryzuje go prosta i typowa dla tego tematu kompozycja, drobne błędy w oddaniu anatomii i przestrzeni oraz podstawowa kolorystyka.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, odwrocie podobrazia silnie zabrudzone, pokryte grubą warstwą kurzu, warstwa malarska słabo związana z podłożem; na całej powierzchni malowidła liczne ubytki mechaniczne warstwy malarskiej wraz z zaprawą oraz zadrapania.

Streszczenie

Obraz, którego autor nie jest znany, jest przykładam przeciętnej twórczości XIX wieku. Charakteryzuje go prosta i typowa dla tego tematu kompozycja, drobne błędy w oddaniu anatomii i przestrzeni oraz podstawowa kolorystyka.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Encyklopedia katolicka, t. 19", Lublin 1979

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Pokłon Trzech Króli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/poklon-trzech-kroli-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności