Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Skawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej
Tagi
Anioł sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/06601
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1950-1951
Technika i materiał
lastriko, drewno, metal, marmur; techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – ołtarz: 193 x 350 x 114 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

W 1950 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalował Ludwik Konarzewski (mający wówczas pracownię w Katowicach). W 1951 roku ten sam artysta wykonał ołtarz główny (cztery figury aniołów). Rok póżniej ołtarz był lastrykowany. Nastawa została poświęcona 30 sierpnia 1953 przez biskupa Franciszka Jopa.

Opis

Nastawa niearchitektoniczna. Ołtarz prostopadłościenny, kamienny, z drewnianą mensą. Antepedium dekorowane trzema kwadratowymi polami wypełnionymi geometryczną mozaiką w formie krzyży o rozszerzających się ramionach. Na ołtarzu tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki, obitej blachą, o zaokrąglonych narożach. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, z przedstawieniem kielicha z hostią w glorii. Na ściance frontowej aplikowana dekoracja w postaci kłosów zbóż i winnego grona. Tron wystawienia w formie baldachimu podtrzymywanego na czterech tralkach. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w kształcie stojącego prostokąta, ujęty grubą, złoconą ramą dekorowaną ornamentem z lilii heraldycznych. Dzieło flankowane jest dwiema postaciami klęczących aniołów, podtrzymujących je obiema rękami. Anioły ukazane z profilu, lewy z głową skierowaną frontalnie. Ubrane są w luźne tuniki przepasane w talii. Skrzydła mają duże, złożone, wygięte na kształt litery „C”. Nad obrazem monogram Marii, flankowany przez dwa putta podtrzymujące nad nim koronę otwartą. Postacie polichromowane są na biało, o złoconych skrzydłach.

Zarys problematyki artystycznej

Nastawa jest w typie obrazowym, a więc zamiast architektonicznej oprawy dla obrazu pozostało samo przedstawienie malarskie w dekoracyjnej ramie. Obrazowi towarzyszą anioły i putta oraz symbole maryjne, których kompozycja zamyka się w kształcie trójkąta. Ołtarz nawiązuje do tradycji późnobarokowych nastaw obrazowych podtrzymywanych przez anioły, jakkolwiek pod względem formalnym nosi cechy modernistyczne, chociażby w sposobie rzeźbienia postaci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

W 1950 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalował Ludwik Konarzewski (mający wówczas pracownię w Katowicach). W 1951 roku ten sam artysta wykonał ołtarz główny (cztery figury aniołów). Nastawa jest niearchitektoniczna, w typie obrazowym, a więc zamiast architektonicznej oprawy dla obrazu pozostało samo przedstawienie malarskie w dekoracyjnej ramie.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula, "Dzieje parafii i kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy" , [w:] "Królewska wieś. Monografia Skawicy" , red.Harasimczyk Jerzy , Skawica-Kraków 2009 , s. 217-228

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Skawicy, Kronika parafialna, s. 18, 34; Monografia parafii Skawica 1951, s. 2; Inwentarz kościoła parafialnego w Skawicy sporządzony w roku 1961, s. 2; Inwentarz kościoła parafialnego w Skawicy sporządzony i odnowiony w roku 1972, kwiecień, bs.; Inwentarz kościoła parafialnego w Skawicy sporządzony w roku 1976. czerwiec, bs.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-59

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności