Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
Jezu Ufam Tobie ołtarz boczny św. Faustyna Kowalska
Miejsce przechowywania
kaplica
Identyfikator
DZIELO/03882
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, marmoryzacja, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz powstał w XIX wieku, w pole główne wstawiono wizerunek „Jezu Ufam Tobie”, a w zwieńczenie obraz św. Faustyny Kowalskiej; oba z pierwszej połowy XX wieku.

Opis

Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Mensa prostopadłościenna, ustawiona na jednostopniowym podwyższeniu. Antepedium ujęte profilowaną, prostokątną płyciną, obwiedzioną złoconą ramą. Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki, flankowane po bokach rzeźbionymi uszami utworzonymi z uskrzydlonych główek aniołków i wolut, zamknięte profilowanym gzymsem. Drzwiczki w formie kwadratowej płyciny, obwiedzionej pasem cekinów, z równoramiennym krzyżem i medalionem z wyobrażeniem pelikana karmiącego pisklęta w centrum. Tron wystawienia w formie prostopadłościennej, szklanej gabloty, dekorowanej wzdłuż naroży stylizowanymi, wysuszonymi liśćmi akantu. Nastawa ujęta parą pilastrów na cokołach, o kanelowanych trzonach i kapitelach kompozytowych dźwigających niepełne belkowanie z wydatnym gzymsem, wyłamanym w ich partii. W polu głównym obraz „Jezu ufam Tobie” w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym w profilowanej ramie. Zwieńczenie w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego gzymsem o łuku nadwieszonym. W polu obraz ze św. Faustyną w formie powtarzającej linie zwieńczenia. Cokoły dekorowane płycinami ze stylizowanymi, wysuszonymi i spiralnie skręconymi liśćmi akantu. W przyłuczach w polu środkowym uskrzydlone główki anielskie. Fryz dekorowany płycinami z ornamentem wstęgowo-cęgowym oraz rozetami. Kondygnacja i zwieńczenie ujęte uszami utworzonymi z suchego akantu.
Ołtarz marmoryzowany w kolorystyce różowo-pomarańczowej z detalami architektonicznymi marmoryzowanymi w kolorystyce czarnego marmuru; detale i ornamentyka złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz reprezentuje typ aediculowy, czyli jednokondygnacyjnej, jednoosiowej struktury ujętej parą podpór dźwigających przerywane belkowanie, ze zwieńczeniem. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum. Nastawa nosi cechy klasycystyczne, które przejawiają się w uspokojeniu form, kanelowanych pilastrach, nowych formach (kształt tabernakulum) i znacznie oszczędniejszym zdobieniu nastawy. Ikonografia ołtarza poświęcona jest Miłosierdziu Bożemu, w teologii chrześcijańskiej jednemu z największych przymiotów Boga. Kluczowa rola tej prawdy została przypomniana przez Chrystusa za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej w objawieniach trwających od 28 lipca 1934 do czerwca 1938 roku, które siostra Faustyna zapisywała w „Dzienniczku”, np. „Córko moja, napisz, że im większa nędza, tym większe ma prawo do miłosierdzia mojego, a namawiaj wszystkie dusze do ufności w niepojętą przepaść miłosierdzia mojego, bo pragnę je wszystkie zbawić. Zdrój miłosierdzia mojego został otwarty na oścież włócznią na krzyżu dla wszystkich dusz – nikogo nie wyłączyłem” (Dzienniczek poz. 1182).

Streszczenie

Ołtarz powstał w XIX wieku, w pole główne wstawiono wizerunek „Jezu Ufam Tobie”, a w zwieńczenie obraz św. Faustyny Kowalskiej; oba z pierwszej połowy XX wieku. Ikonografia ołtarza poświęcona jest Miłosierdziu Bożemu, w teologii chrześcijańskiej jednemu z największych przymiotów Boga. Kluczowa rola tej prawdy została przypomniana przez Chrystusa za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej w objawieniach trwających od 28 lipca 1934 do czerwca 1938 roku.

Bibliografia

Kowalska Faustyna, "Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej", Kraków 1979

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-71

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności