Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Pcim
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia św. Mikołaja Biskupa
Tagi
ołtarz boczny św. Antoni Padewski św. Jan Nepomucen św. Stanisław św. Wojciech
Miejsce przechowywania
transept
Identyfikator
DZIELO/14635
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek, przekształcony w XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, marmoryzacja, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Według tradycji ołtarz został przeniesiony z kościoła św. Agnieszki na Stradomiu w Krakowie, który należał do zgromadzenia franciszkanek. Pochodzenie ołtarza potwierdza również godło zakonu franciszkanów umieszczone na antependium. Podczas umieszczania go w obecnym wnętrzu został częściowo przerobiony, następnie odnowiono go około 1860 roku. W polu głównym umieszczony jest wizerunek św. Antoniego Padewskiego z XIX wieku, a w zwieńczeniu obraz św. Jana Nepomucena.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, dwukondygnacyjna, jednoosiowa. Ołtarz prostopadłościenny, drewniany, mensa drewniana z kamiennym portatylem. Antependium zdobione trzema prostokątnymi płycinami, zewnętrze zdobione liśćmi akantu, wewnętrza z godłem zakonu franciszkanów umieszczonym w medalionie.

Nastawa ustawiona na zdwojonym cokole, dekorowanym płycinami, wypełnionymi liśćmi akantu. Pierwsza kondygnacja flankowana pilastrami oraz ustawionymi na skraju filarami, przed nimi dwie pary kolumn, z których zewnętrzna wysunięta jest do przodu. Podpory wspierają wyłamane belkowanie i przerywany przyczółek. Trzony pilastrów i filarów kanelowane, trzony kolumn skręcone i oplecione wicią roślinną, kapitele kolumn kompozytowe. W polu głównym umieszczony jest obraz św. Antoniego Dzieciątkiem w ramie w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Nad obrazem płaskorzeźbiony wieniec chwały, dwie gałązki i sygle „S[WIĘTY] A[NTONI]”. Druga kondygnacja ujęta parą zdwojonych pilastrów. Podpory wspierają wyłamane belkowanie. W polu głównym obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Jana Nepomucena. Trzony pilastrów kanelowane. Na szczycie umieszczona jest promienista gloria Okiem Opatrzności na tle obłoków. Po bokach zwieńczenia na wysokich cokołach figury św. Wojciecha po lewej stroni i św. Stanisława po prawej. Boki obu kondygnacji zdobione są ażurowymi uszami z liśćmi akantu. Struktura marmoryzowana w odcieniu jasnobeżowym z brązowym i czerwonym żyłkowaniem; ornamentyka, kolumny i profilowania złocone, detale srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz boczny reprezentuje typ dwukondygnacyjnej, jednoosiowej struktury ujętej parą podpór dźwigających wyłamane belkowanie. Struktura opiera się na wzorach wykształconych w sztuce nowożytnej. Nastawa jest posadowiona na wysokim cokole z polem głównym flankowanym podporami, z obrazami w pierwszej i drugiej kondygnacji oraz glorią promienistą w zwieńczeniu. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum. Dynamiczna struktura, którą tworzą skręcone trzony kolumn i bogata ornamentyka, przerwane belkowanie świadczą o osiemnastowiecznym czasie powstania, jednakże z późniejszymi dziewiętnastowiecznymi uzupełnieniami.

Streszczenie

Według tradycji ołtarz został przeniesiony z kościoła św. Agnieszki na Stradomiu w Krakowie. Został wykonany w XVIII wieku. Podczas umieszczania go w obecnym wnętrzu został częściowo przerobiony, następnie odnowiono go około 1860 roku. W polu głównym umieszczony jest wizerunek św. Antoniego Padewskiego, a w zwieńczeniu obraz Jana Nepomucena. Po bokach zwieńczenia ołtarza ustawione są rzeźby św. Wojciecha oraz św. Stanisława.

Bibliografia

Sadowski Piotr, "Gmina Pcim. Monografia geograficzno-historyczna", Pcim 2003
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta inwentarzowa ołtarza bocznego prawego, oprac. Antoni Porębski, 1983.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-181

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności