Objawienie Matki Boskiej z Lourdes

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Matka Boska z Lourdes oleodruk
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego Matki Boskiej Różańcowej
Identyfikator
DZIELO/01583
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1929 roku
Technika i materiał
oleodruk
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Poprzedni, osiemnastowieczny ołtarz po zniszczeniach wojennych został na nowo odbudowany w 1929 roku pod innym wezwaniem – Matki Boskiej Różańcowej. Obraz objawienia Matki Boskiej z Lourdes został wykonany bezpośrednio do zwieńczenia tego retabulum zapewne w tym samym czasie. Dzieło było odnowione razem z ołtarzem w 1999 roku.

Opis

Obraz w formie pionowego owalu przedstawiający objawienie Matki Boskiej Bernadecie Soubirous. W prawej części obrazu, w grocie znajduje się Maria zwrócona w trzech czwartych w prawo, z dłońmi złożonymi w geście modlitwy, na prawym przedramieniu ma zawieszony różaniec. Ubrana jest w białą suknię przepasaną błękitną szarfą, na głowie ma biały welon, na stopach dwie żółte róże. Wokół jej głowy znajduje się nimb i napis „JE SUIS L'IMMACULÉE CONCEPTION.”. Stopy Marii ujmują gałęzie z krzaku róży. Przed grotą znajduje się źródełko. W lewej części obrazu ukazana została z profilu klęcząca Bernadeta, z wyciągniętymi przed siebie rękami. Ubrana jest w czerwoną suknię z niebieskim fartuchem, kwiecistą chustę na plecach, z białym welonem na głowie, na prawym przedramieniu ma zawieszony różaniec.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz wzorowany jest na popularnych w XX wieku wizerunkach objawienia się Matki Boskiej z Lourdes. Przedstawia sytuację, która miała miejsce w Lourdes w 1858 roku. Dnia 11 lutego tego roku Bernadecie Soubirous w grocie Massabielle po raz pierwszy objawiła się Matka Boska. Ubrana była w białą suknię z niebieską wstęgą, miała żółte róże na stopach, a w dłoni różaniec. W przeciągu kolejnych objawień w grocie wybiło cudowne źródełko również widoczne na obrazie. Napis, który otacza głowę Marii „Je suis l'Immaculée Conception” (Ja jestem Niepokalane Poczęcie) to słowa wypowiedziane przez nią podczas szesnastego objawienia. Ikonografia Matki Boskiej z Lourdes oparta jest na przekazie samej Bernadety Soubirous.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz został odnowiony w 1999 roku.

Streszczenie

Obraz objawienia Matki Boskiej z Lourdes został wykonany bezpośrednio do zwieńczenia ołtarza Matki Boskiej Różańcowej, w czasie jego powstania w 1929 roku. Obraz jest wzorowany na popularnych w XX wieku wizerunkach objawienia się Matki Boskiej Bernadecie Soubirous. Przedstawia wydarzenie, które miało miejsce w grocie w Lourdes w 1858 roku.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Objawienie Matki Boskiej z Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/objawienie-matki-boskiej-z-lourdes

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności