Modlitwa w Ogrojcu, Pocałunek Judasza, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowstąpienie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Jerzmanowice-Przeginia
Miejscowość
Racławice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XVI wieku tryptyk
Identyfikator
DZIELO/24518
Kategoria
obraz
Dookreślenie zabytku
Kwatery tryptyku
Ilość
1
Czas powstania
koniec XVI wieku
Technika i materiał
tempera na desce
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dwa wtórnie złożone skrzydła o kwaterach malowanych jednostronnie u schyłku XVI wieku. Kwatery były poddane konserwacji w latach 1952-1954, 1982-1984 oraz w 1994 roku.

Opis

Dwa skrzydła wtórnie złożone. Na lewym umieszczono scenę Modlitwy w Ogrójcu oraz Pocałunku Judasza. Na drugim Zesłanie Ducha Świętego i Wniebowstąpienie. W scenie Modlitwy w Ogrójcu w dolnej partii ukazani są trzej śpiący apostołowie, wyżej Chrystus zwrócony w lewo w pozycji klęczącej, który składa w geście modlitwy dłonie oraz wznosi głowę ku górze. W prawym górnym narożu pośród obłoków na tle wysokiego drzewa ukazany jest anioł z kielichem i krzyżem w dłoniach. W oddali, po lewej stronie kwatery postać mężczyzny (Judasza?). Całość ukazana na tle górzystego krajobrazu. Na drugiej scenie ukazano Pojmanie Chrystusa z przedstawieniem Pocałunku Judasza w centrum. Po lewej stronie nadchodzi grupa żołnierzy w poruszonych pozach, a po prawej u dołu św. Piotr próbuje uciąć ucho Malchusowi. Na drugiej kwaterze po lewej stronie ukazana jest scena Zesłania Ducha Świętego. W wieczerniku w okręgu siedzi 12 apostołów oraz Matka Boska pośrodku. Wszyscy mają nad głowami płomienie ognia. W górnej części obrazu znajduje się gołębica Ducha Świętego na tle obłoków. Całość ukazana we wnętrzu architektonicznym z dwoma prostokątnymi oknami po lewej stronie. W drugim przedstawieniu na kwaterze ukazane jest Wniebowstąpienie. W dolnej partii obrazu wyobrażono 12 apostołów oraz Matkę Boską, którzy w poruszonych pozach obserwują to wydarzenie. W tle górski pejzaż oraz błękitne niebo. Rama drewniana, nowa, bejcowana.

Streszczenie

Dwa wtórnie złożone skrzydła o kwaterach malowanych jednostronnie u schyłku XVI wieku przedstawiają Modlitwę w Ogrójcu, Pocałunek Judasza, Zesłanie Ducha Świętego i Wniebowstąpienie.

Bibliografia

Tomczyk Kazimierz, "Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach", Racławice 2014

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Racławicach Olkuskich, Racławice Olkuskie. Kościół parafialny pw. Narodzenia N. P. Marii. Dokumentacja historyczna wyposażenia opracowana na zlecenie Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Krakowie Racławice Olkuskie. Kościół parafialny pw. Narodzenia N. P. Marii. Dokumentacja historyczna wyposażenia opracowana na zlecenie Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Krakowie, oprac. Bogusław Krasnowolski, Kraków 1994, s. 101, 104.

Jak cytować?

Maria Działo, "Modlitwa w Ogrojcu, Pocałunek Judasza, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowstąpienie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/modlitwa-w-ogrojcu-pocalunek-judasza-zeslanie-ducha-swietego-wniebowstapienie

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności