Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morte rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01794
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 82 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura powstała w drugiej połowie XVII wieku. W późniejszym czasie była kilkakrotnie przemalowywana.

Opis

Figura umarłego Chrystusa została przybita do prostego krzyża trzema gwoździami. Jego ciało ukazane jest w lekkim zwisie, o niemal horyzontalnie rozłożonych ramionach, z głową opadającą na prawy bark, z lekko ugiętymi kolanami i stopami skrzyżowanymi w układzie prawa na lewą. Twarz Chrystusa jest szczupła, zwężająca się mocno ku dołowi, z okrągłymi, zamkniętymi oczami, z niewielkim, wąskim nosem i z małymi, rozchylonymi ustami, okolona krótką brązową, brodą, układającą się w dwa pukle oraz brązowymi, kręconym włosami opadającymi na prawe ramię. Ciało Chrystusa jest szczupłe, o delikatnym modelunku, z zaznaczoną muskulaturą ramion i nóg, z wyraźnie zarysowanymi żebrami i mostkiem klatki piersiowej. Perizonium zawieszone na sznurze, częściowo odsłaniające biodra i prawe udo, ze zwisem tkaniny opadającym wzdłuż prawego boku Chrystusa. Na głowie korona cierniowa. Na górnym zakończeniu pionowej belki krzyża kartusz z napisem „I.N.R.I.”. Polichromia karnacji ciała naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki, tkanina perizonium i korona cierniowa pozłacane.

Zarys problematyki artystycznej

Układ ciała Chrystusa o niemal wyprostowanych ramionach, miękkim sposobie modelowania ciała, z zachowaniem stonowanej ekspresji formy, nie wyrażającej dramatyzmu, a także kształt perizonium wskazują, iż rzeźba powstała w drugiej połowie XVII wieku.
Figura ukazana jest w typie Cristo morte, a więc Chrystusa umarłego, ilustrującym moment, kiedy Zbawiciel skonał już na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania drewna w partii barków, silne przetarcia i zabrudzenia warstwy polichromii i złoceń. Figura była kilkakrotnie przemalowywana.

Streszczenie

Figura powstała w drugiej połowie XVII wieku, o czym świadczą jej cechy formalne, jak układ i sposób modelowania ciała i perizonium. Ukazana jest w typie Cristo morte, a więc Chrystusa umarłego, ilustrującym moment, kiedy Zbawiciel skonał już na krzyżu.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności