Epitafium księdza Stanisława Koniecznego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Świątniki Górne
Miejscowość
Świątniki Górne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08624
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1994 rok
Fundator
parafianie
Technika i materiał
marmur, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1994 roku.

Opis

Tablica epitafijna w formie leżącego prostokąta wmurowana w ścianę kościoła. W narożnikach widoczne śruby mocujące, na środku umieszczono złoconą inskrypcję „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / KSIĘDZU / STANISŁAWOWI / KONIECZNEMU / PROBOSZCZOWI W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH / W LATACH 1982-1994 / ODNOWICIELOWI TEJ ŚWIĄTYNI I SERC NASZYCH / WDZIĘCZNI PARAFIANIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Stanisław Konieczny urodził się w 1939 roku w Poznachowicach Górnych. Ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a w 1962 (lub 1963) roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w kościele w Igołomi oraz św. Katarzyny w Krakowie. Od 1982 roku był proboszczem w Świątnikach. W czasie posługi postarał się o remont kościoła: podłączył centralne ogrzewanie, zmienił pokrycie dachu na blachę miedzianą, zamówił wykonanie nowej polichromii projektu profesora Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Zygmunta Wiglusza. Wyremontował elewacje zewnętrzne, wymienił na nowe ławki, konfesjonały, drzwi, posadzkę, część witraży, kute kraty. Zadbał także o restaurację niektórych obrazów oraz zakupił nowe. Z jego inicjatywy do rejestru zabytków wpisano około 100 obiektów. Był proboszczem do 1994 roku, został pochowany na cmentarzu w Raciechowicach, a w Świątnikach upamiętnia go omawiane epitafium, którego prosta forma i oszczędność zastosowanych środków wyrazu nawiązują do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica epitafijna została poświęcona księdzu Stanisławowi Koniecznemu, proboszczowi parafii świątnickiej w latach 1982-1994. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Bibliografia

Batko Franciszek, "Cmentarz Świątnicki", Kraków 1998
Batko Franciszek, "Z dziejów parafii w Świątnikach Górnych", Kraków 1992

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Stanisława Koniecznego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-stanislawa-koniecznego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności