Obraz w kształcie stojącego prostokąta z półpostaciowym przedstawieniem Matki Boskiej w ujęciu frontalnym. Głowa lekko zwrócona i przechylona w lewo. Twarz owalna o pełnych, młodzieńczych rysach. Włosy lekko falowane, ciemny blond, z jednym puklem opadające na prawy bark. Maria ubrana jest w białą sukienkę z półokrągłym dekoltem i długimi rękawami oraz niebieski płaszcz osłaniający plecy i ramiona z jedną połą podtrzymywaną złożonymi na piersiach dłońmi. Na głowie biała chusta opadająca na prawe ramię. Przed Marią, w lewym dolnym narożu obrazu fragment pulpitu o lekko rozszerzającym się ku górze, prostopadłościennym trzonie zdobionym główkami putta i zwisami z liści laurowych. Blat pulpitu o profilowanych krawędziach. Na pulpicie leży otwarty modlitewnik. W tle w prawym górnym rogu fragment ciemnej tkaniny, a w lewym rogu gołębica Ducha Świętego i trzy putta na tle jasnych obłoków.
Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje Matkę Boską ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem archanioła Gabriela, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Malarz wyraźnie odwołuje się do wzorów włoskich. Obraz wyróżnia stonowana kolorystyka, silny światłocień na postaci Matki Boskiej oraz śmiałe i fantazyjne kształtowanie draperii. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do Marii siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, zlatuje archanioł Gabriel, który trzyma w dłoni symbolizującą jej czystość lilię, a palcem drugiej ręki wskazuje na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XVIII wieku.
Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje Matkę Boską ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem archanioła Gabriela, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Obraz został namalowany w XVIII wieku.
Maria Działo, "Matka Boska ze sceny Zwiastowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-ze-sceny-zwiastowania-1