Matka Boska ze sceny Zwiastowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Brzeźnica
Miejscowość
Marcyporęba
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Św. Marcina
Tagi
malarstwo XVIII wieku Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/13572
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 106 cm
wysokość – 133 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z półpostaciowym przedstawieniem Matki Boskiej w ujęciu frontalnym. Głowa lekko zwrócona i przechylona w lewo. Twarz owalna o pełnych, młodzieńczych rysach. Włosy lekko falowane, ciemny blond, z jednym puklem opadające na prawy bark. Maria ubrana jest w białą sukienkę z półokrągłym dekoltem i długimi rękawami oraz niebieski płaszcz osłaniający plecy i ramiona z jedną połą podtrzymywaną złożonymi na piersiach dłońmi. Na głowie biała chusta opadająca na prawe ramię. Przed Marią, w lewym dolnym narożu obrazu fragment pulpitu o lekko rozszerzającym się ku górze, prostopadłościennym trzonie zdobionym główkami putta i zwisami z liści laurowych. Blat pulpitu o profilowanych krawędziach. Na pulpicie leży otwarty modlitewnik. W tle w prawym górnym rogu fragment ciemnej tkaniny, a w lewym rogu gołębica Ducha Świętego i trzy putta na tle jasnych obłoków.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje Matkę Boską ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem archanioła Gabriela, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Malarz wyraźnie odwołuje się do wzorów włoskich. Obraz wyróżnia stonowana kolorystyka, silny światłocień na postaci Matki Boskiej oraz śmiałe i fantazyjne kształtowanie draperii. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Scena została skomponowana w sposób typowy dla sztuki zachodniej – do Marii siedzącej przed pulpitem, na którym leży otwarta księga, zlatuje archanioł Gabriel, który trzyma w dłoni symbolizującą jej czystość lilię, a palcem drugiej ręki wskazuje na unoszącą się ponad nimi gołębicę Ducha Świętego. Obraz został namalowany w XVIII wieku.

Streszczenie

Obraz o wysokich walorach artystycznych w typowej dla dojrzałego baroku konwencji teatralnej ukazuje Matkę Boską ze sceny Zwiastowania. Stanowi komplet wraz z obrazem archanioła Gabriela, który również znajduje się w kościele w Marcyporębie. Niestety nie jest znany autor dzieł. Na płótnach przedstawiono moment Zwiastowania, w którym Marię nawiedził archanioł Gabriel, obwieszczając jej, że została wybrana na Matkę Jezusa. Obraz został namalowany w XVIII wieku.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska ze sceny Zwiastowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-ze-sceny-zwiastowania-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności