Wizja św. Jana Kantego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
malarstwo barokowe malarstwo XIX wieku Matka Boska z Dzieciątkiem Visio religiosa
Miejsce przechowywania
zaplecek stalli w prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/24515
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie naciągniętym na deskę
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach z przedstawieniem wizji św. Jana Kantego. W centrum kompozycji klęczący święty zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową. Prawą ręką przyciska do piersi różaniec, lewą wyciąga w bok. Twarz ma pociągłą o migdałowatych oczach, uniesionych brwiach, prostym nosie i małych ustach, okoloną siwą brodą i włosami, na głowie ma łysinę. Ubrany jest w czarną togę profesorską z czerwoną podszewką, na piersi ma białą załogę (pelerynkę). Przed świętym, na ziemi leży otwarta księga i gałązka lilii. Nad klęcznikiem pośród obłoków siedząca Matka Boska z Dzieciątkiem. Maria zwrócona w trzech czwartych w lewo, obiema rękami podtrzymuje stojące na jej kolanach Dzieciątko. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz niebieski płaszcz zarzucony na kolana, na głowie ma biały welon. Dzieciątko ukazane jest frontalnie z rękami rozłożonymi na boki. Ubrane jest w białą tunikę. Scena ukazana we wnętrzu z widoczną w tle arkadą przesłoniętą czerwoną draperią.

Zarys problematyki artystycznej

Wszystkie obrazy umieszczone na zapleckach stalli są jednorodne pod względem formalnym i zostały wykonane zapewne przez tego samego malarza. Dzieła nawiązują do tradycji późnobarokowego malarstwa sakralnego.
Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie później wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. W ikonografii przedstawiano go zwykle w todze profesorskiej. Obraz z Raciborowic odwołuje się do tradycji, według której Jan modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), znajdującym się nad wejściem do kolegium akademickiego. Omawiane dzieło przedstawia swobodne przetworzenie tego tematu, dlatego ukazuje wizję Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia warstwy malarskiej, ściemniały werniks, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Obrazy zamieszczone na zapleckach stalli w prezbiterium zostały wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Obraz z Raciborowic odwołuje się do tradycji, według której św. Jan Kanty modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), znajdującym się nad wejściem do kolegium akademickiego. Omawiane dzieło przedstawia swobodne przetworzenie tego tematu, dlatego ukazuje wizję Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Wizja św. Jana Kantego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-jana-kantego-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności