Tablica upamiętniająca setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Marii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
dogmat Niepokalane Poczęcie Marii tablica pamiątkowa
Miejsce przechowywania
obejście nowego kościoła
Identyfikator
DZIELO/08420
Kategoria
tablica pamiątkowa
Ilość
1
Czas powstania
1954 rok
Fundator
parafianie
Technika i materiał
kamień ryty, złocony
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica została umieszczona na ścianie kościoła w 1954 roku.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta wykonana z marmuru i obwiedziona szeroką, gładką ramą z szarego kamienia. Na niej majuskułowy, złocony napis „TABLICA PAMIĄTKOWA / JUBIL(EUSZ) ROKU MARYJNEGO / W SETNĄ ROCZNICĘ OGŁOSZENIA / DOGMATU O NIEPOKAL(ANYM) POCZ(ĘCIU) N(AJŚWIĘTSZEJ) M(ARII) P(ANNY) / NA PODZIĘKOWANIE P(ANU) BOGU / ZA OTRZYMANE ŁASKI / R(OKU) P(AŃSKIEGO) 1954 PARAFIANIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica powstała z inicjatywy proboszcza Władysława Serafina. Upamiętnia setną rocznicę ustanowienia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Dogmat został zawarty w bulli bł. Piusa IX, „Ineffabilis Deus” (łac. Niewysłowiony Bóg), którą papież ogłosił 8 grudnia 1854. Święto Niepokalanego Poczęcia obchodzono już w pierwszym tysiącleciu na Wschodzie i na Zachodzie, jednak dopiero w XIX wieku stanowisko Kościoła w sprawie poczęcia Marii stało się oficjalnie częścią wiary. Dogmat zakłada, że Maria została zrodzona bez grzechu pierworodnego (narodziny córki zapowiedział modlącej się matce Marii – św. Annie anioł), przez wzgląd na przyszłe zasługi jej syna Jezusa Chrystusa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica umieszczona w obejściu nowego kościoła upamiętnia setną rocznicę ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Powstała z inicjatywy proboszcza Władysława Serafina i została ufundowana przez parafian.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Tablica upamiętniająca setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-upamietniajaca-setna-rocznice-ogloszenia-dogmatu-o-niepokalanym-poczeciu-marii

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności