Tablica pamiątkowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Skawina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Tagi
czarny marmur tablica pamiątkowa
Miejsce przechowywania
(?)
Identyfikator
DZIELO/12687
Kategoria
tablica pamiątkowa
Ilość
1
Czas powstania
1896 rok
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w 1896 roku.

Opis

Tablica w kształcie stojącego prostokąta z bieloną inskrypcją „Wsto lat niewoli / prosimy ze łzami / Królowo Polski / módl się za nami ! / 1896”.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do Karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Tablica nawiązuje do setnej rocznicy niewoli, czyli upadku państwa polskiego po trzecim rozbiorze w 1795 roku. Do odzyskania niepodległości trzeba było czekać jeszcze 23 lata, do 1918 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Wykonana z czarnego marmuru tablica przypomina 100 lat niewoli, które upłynęło od trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Tablica pamiątkowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-pamiatkowa-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności