W dniu 24 października 1697 opróżniono kostnicę przylegającą do kościelnej kruchty. Zorganizowano wówczas uroczysty, powtórny pochówek kości na cmentarzu przykościelnym, w którym uczestniczył marszałek Józef Karol Lubomirski. Wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą z inskrypcją nawiązującą do „memento mori”.
Tablica z wapienia dębnickiego w formie leżącego prostokąta ujętego grubą ramą, flankowaną falistymi uszakami z medalionami oraz z dekoracją w postaci dwóch cokolików z kulami przy górnej krawędzi. Tablica zwieńczona szczytem z wapienia pińczowskiego w formie kartusza utworzonego z ornamentu małżowinowo-chrząstkowego z uskrzydloną główką anielską w polu i guzem u dołu, zakończonego krzyżem o trójlistnych zakończeniach ramion z pięcioma rautami. Wzdłuż dolnej krawędzi fragment profilowanego gzymsu z wapienia pińczowskiego. Na górnym fragmencie ramy tablicy inskrypcja „I(ESU) M(ARIA) I(OSEPH)”, w polu zaś „CZYTAY NA ŚMIERĆ I DVSZE PAMIETAY / CO DEPCECIE PO TYM GROBIE / NASZYCH KOSCI MYSLCIE SOBIE / MIASTO IAKIEY KROTOFILI / BEDZIECIE Z NAMI PO CHWILI / TE DAIE KAMIEN PRZESTROGI / ZROWNA SIĘ PAN Y VBOGI. / ZMOWCIE PROSIEM POZDROWIENIE / DAY IEZV DVSZOM ZBAWIENIE”. Na dolnym fragmencie ramy inskrypcja „SEPVLTA OSSA DIE 24 8BPIS A(NNO) D(OMINI) 1697”.
Uszkodzenia mechaniczne wzdłuż krawędzi i na powierzchni płyty i szczytu; przetarcia inskrypcji.
W dniu 24 października 1697 opróżniono kostnicę przylegającą do kościelnej kruchty. Zorganizowano wówczas uroczysty, powtórny pochówek kości na cmentarzu. Wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą.
Paulina Kluz, "Tablica pamiątkowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-pamiatkowa-7