Tablica pamiątkowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Miejsce przechowywania
południowa ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/08244
Kategoria
tablica pamiątkowa
Ilość
1
Czas powstania
1897 rok
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenia
Wymiary podstawowe
szerokość – 54,5 cm
wysokość – 40 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica pamiątkowa została wmurowana w ścianę kościoła po 1897 roku.

Opis

Tablica w formie leżącego prostokąta, ujęta rytym obramieniem z dekoracją roślinną w narożach, ze złoconą inskrypcją „KOŚCIÓŁ TEN WYSTAWIONY / 1892-1894. / KONSEKROWAŁ 4. WRZEŚNIA 1897 R(OKU) / NAJPRZEWIELEBNIEJSZY / JAN KNIAŹ Z KOZIELSKA / PUZYNA / KSIĄŻE BISKUP KRAKOWSKI”.

Zarys problematyki artystycznej

Jan Puzyna, który konsekrował stryszawską świątynię 4 września 1897, pięć lat po rozpoczęciu jej budowy, był biskupem diecezji krakowskiej w latach 1895-1911. Z wydarzeniem wiąże się interesująca historia. Prace nad budową kościoła nadzorował proboszcz z sąsiedniej miejscowości (Suchej), który nie chciał zgodzić się na odłączenie Stryszawy od jego parafii. Jednak parafianie postanowili działać wbrew duszpasterzowi i gdy kardynał Puzyna przejeżdżał z Suchej do Krzeszowa na wizytę kanoniczną, wystąpili ze sztandarami i w procesji zastąpili mu drogę, wręczając prośbę pisemną o utworzenie parafii, ekspozytury i nadanie im księdza. Wkrótce, bo już na Boże Narodzenie 1896 roku, zjawił się pieszo z walizą ksiądz Franciszek Liptak z administracji w Ryczowie, rodem z Białki Tatrzańskiej – jako pierwszy ekspozyt parafii Stryszawa.
Dzień konsekracji upamiętnia prosta tablica, jakich wiele powstało w XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Złocenia częściowo przetarte, zabrudzenia.

Streszczenie

Prosta, kamienna tablica wmurowana w południową ścianę prezbiterium stryszawskiego kościoła upamiętnia wydarzenie konsekracji nowo wybudowanej świątyni.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Tablica pamiątkowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-pamiatkowa

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności